منیفولد دود خودرو چیست - کاربرد منیفولد دود

منیفولد دود

به این صفحه امتیاز دهید post

منیفولد دود

در این مقاله امداد خودرو تهران 021 شما را با بخش مهمی از خودرو به نام منیفولد دود آشنا می کنیم که برای عملکرد خودرو و همچنین حفظ سلامت سرنشینان و محیط زیست موثر است. این قطعه منیفولد دود نامیده می شود و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله در کنار ما باشید.

منیفولد دود خودرو | منیفولد چیست | خرابی منیفولد دود خودرو

منیفولد دود چیست؟

منیفولد دود در خودرو نقش مهمی را در سیستم عملکرد بر عهده دارد و وظیفه بسیار سنگینی را در قبال سلامتی محیط زیست و خودرو و سرنشینان انجام می دهد. یک منیفولد دود اگزوز یا منیفولد هوا به سرسیلندر موتور متصل است و گازهای داغ را به منیفولد اگزوز هدایت می کند.

واشر منیفولد دود از ورود گازهای سمی به خودروها و آسیب رساندن به سرنشینان خودرو جلوگیری می کند. منیفولد دود اگزوز که گاهی منیفولد گاز نیز نامیده می شود، اولین قسمت از سیستم اگزوز در خودرو است که مستقیماً به بلوک موتور یا سیلندر متصل می شود.

شیوه عملکرد منیفولد دود اگزوز

منیفولد دود خروجی اگزوز را از تمام سیلندرها به مبدل کاتالیزوری خودرو هدایت می کند. یک موتور نوع V برای هر ردیف سیلندر یک منیفولد دود جداگانه دارد.

ایجاد صدا در اگزوز و خرابی منیفولد دود

نشتی در منیفولد دود یا واشر آن گازهای خروجی از اگزوز را آزاد می کند که می تواند سلامت مسافران را به خطر بیندازد و می تواند باعث خوانش نادرست سنسور اکسیژن و عملکرد چراغ چک موتور شود. سوراخ های بزرگتر در منیفولد صدای بیشتری در اگزوز ایجاد می کند.

منیفولد دود در موتور وی شکل

دو منیفولد هوای موتور وسط موتور V متصل شده است. یکی از آنها برای استوانه های گروه اول و دیگری برای استوانه های گروه دوم استفاده می شود.

منیفولد دود در موتورهای خطی

اکثر موتورهای خطی تنها یک منیفولد دود اگزوز دارند. به طور معمول ، موتورهای دوار فقط یک منیفولد دود اگزوز دارند ، اگرچه مدل های توربوشارژ دارای یک منیفولد دود در سمت داغ توربوشارژر هستند. طبیعتاً در همه قوانین استثنا وجود دارد، اما اشتباه در چنین چیزهایی در دنیای واقعی رایج نیست و چدن یا فولاد لوله ای جوش داده شده به عنوان مانع هوا استفاده می شود.

 

منیفولد دود چدنی

مواد به کار رفته در اگزوز چدنی بسیار بادوام و مقرون به صرفه برای ساخت منیفولد دود چدنی است. به همین دلیل از چدن در طراحی منیفولد دود اگزوز خودروها و کامیون ها استفاده می شود. منیفولد دود اگزوز در خودروهای مدرن اغلب به گونه‌ای طراحی می‌شوند که فضای کمتری را اشغال کنند و دوام بیشتری داشته باشند.

اگر عواملی مانند افزایش قدرت و گشتاور برای خریدار خودرو مهم باشد، لوله های اگزوز چدنی اغلب با مدل های فولادی جایگزین می شوند. لازم به ذکر است که اگر این منیفولد دود ترک بخورد چراغ چک موتور روشن می شود و ماشین آسیب می بیند.

منیفولد دود فولادی لوله ای

منیفولد دود اگزوز فولاد لوله‌ای به دلیل جریان بهتر اغلب در کاربردهای عملکرد محور مانند خودروهای اسپرت کورسی استفاده می‌شوند، اما تعداد کمی از خودروسازان مانند جیپ اغلب از منیفولد دود  لوله‌ای در مدل‌های غیرکورسی استفاده می‌کنند.

بسته به نظر خودروساز، این نوع منیفولد دود می تواند از فولاد نرم یا فولاد ضد زنگ ساخته شود. همانطور که می توانید تصور کنید ، فولاد نرم هزینه کمتری برای تولید منیفولد دود دارد اما به اندازه فولاد ضد زنگ دوام نمی آورد. لوله فولادی مورد استفاده در ساخت منیفولد دود در تمام نقاطی که لوله عبور می کند به فلنج سر سیلندر جوش داده می شود.

منیفولد دود انعطاف پذیر

بسیاری از منیفولد دود اگزوز به صورت لوله های انعطاف پذیر ساخته می شوند و به بخش های مختلف منیفولد دود اجازه می دهند که با تغییر دما به طور مستقل خم شوند . متأسفانه منیفولد دود فولادی لوله ای درست مانند منیفولدهای اگزوز چدنی ترک می خورند.

 

نحوه عملکرد منیفولد دود چگونه است؟

منیفولد دود اگزوز فولادی لوله‌ای به دلیل جریان بهتر اغلب در کاربردهای عملکرد محور مانند خودروهای اسپرت کورسی استفاده می‌شوند، اما تعداد کمی از خودروسازان مانند جیپ اغلب از منیفولد دود لوله‌ای در مدل‌های غیرکورسی استفاده می‌کنند.

بسته به نظر خودروساز، این نوع پخش کننده دود می تواند از فولاد نرم یا فولاد ضد زنگ ساخته شود . همانطور که می توانید تصور کنید ، فولاد نرم هزینه کمتری برای تولید دارد اما به اندازه فولاد ضد زنگ دوام نمی آورد.  لوله فولادی مورد استفاده در ساخت منیفولد دود در تمام نقاطی که لوله عبور می کند به فلنج سر سیلندر جوش داده می شود.

بسیاری از منیفولد دود  اگزوز ها به صورت لوله های انعطاف پذیر ساخته می شوند و به بخش های مختلف منیفولد دود اجازه می دهند که با تغییر دما به طور مستقل خم شوند. متأسفانه هدرهای فولادی لوله ای درست مانند منیفولدهای اگزوز چدنی ترک می خورند.

حسگر اکسیژن منیفولد دود

اکثر اگزوز ها مجهز به حسگرهای اکسیژن منیفولد دود هستند که در نزدیکی خروجی آنها قرار دارند . مقدار اکسیژن موجود در گاز خروجی توسط این سنسور کنترل می شود و اطلاعات به کامپیوتر موتور خودرو ارسال می شود که در هر سیلندر مخلوط سوخت / هوا را تشکیل می دهد.

سنسور اکسیژن یا همان منیفولد دود زمانی کار می کند که گازهای جمع آوری شده توسط انواع مختلف سوخت به قسمت دیگری از سیستم اگزوز هدایت می شوند ، جایی که گازها از طریق مبدل کاتالیزوری آزاد می شوند و قبل از خروج از نوک اگزوز در صدا خفه کن محبوس می شوند.

مقاله پیشنهادی: تعمیر کاتالیزورتعمیر دیفرانسیل

به همان اندازه که منیفولد دود به یک مکنده گاز نیاز دارد ، به همان اندازه که کاوشگر گاز به عنوان یک قیف برای تراکم عمل می کند و سپس از فشار اگزوز برای بیرون راندن گازها از سیستم استفاده می کند  .برخی از خودروها به جای منیفولد دود سنتی از منیفولد دود اگزوز استفاده می کنند.

این مشکل در مورد خودروهای با عملکرد بالا صدق می کند ، جایی که افزایش اسب بخار بهتر از راندمان مطلق است. این طرح‌های منیفولد دود برای ایجاد محدودیت‌های کمتر در جریان گاز طراحی شده‌اند که امکان حذف سریع‌تر گاز را از طریق اسکرابرهای بی‌نهایت کارآمد فراهم می‌کند.

اگرچه این بستگی به طراحی آنها دارد، اما وقتی دور موتور کاهش می یابد، می توانند بر گشتاور تأثیر بگذارند. شما می توانید یک منیفولد اگزوز را با چندین منیفولد دود تعویض کنید ، اما بعید است که تاثیر منفی بر عملکرد موتور شما داشته باشد.

 

علائم خرابی منیفولد دود    

منیفولد دود در اثر گرمای شدید دچار انبساط  و انقباض قابل توجهی می شود و به مرور زمان گرم و سرد می شود و این باعث ایجاد ترک و نشتی در منیفولد دود می شود .

شنیدن صدای بلند از موتور خودرو

افت عملکرد موتور خودرو

کارکرد ضعیف سوخت

روشن شدن چراغ موتور – مربوط به سیستم آلایندگی.

گازهای سمی که از موتور خودرو خارج می‌شوند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که گازهای سمی برای سلامت و ایمنی شما نگران کننده است.

دودهای ناشی از موتور خودروها نیز می توانند به عنوان یک خطر آتش سوزی در نظر گرفته شوند زیرا قطعات پلاستیکی را در موتور ذوب می کنند.

مقاله پیشنهادی جهت مطالعه: کاهش مصرف سوخت

عوامل ترک برداشتن منیفولد هوا

معمولا یک یا چند عامل منجر به شکستگی یا ترک خوردن و خراب شدن منیفولد دود می شود: گرمای اولیه منیفولد دود و با گذشت زمان، این قطعات نمی توانند گرما را تحمل کنند و در نهایت در آن ها ترک هایی ظاهر می شوند. بعد از مدتی ترک ها به سوراخ های کوچک تبدیل می شوند و از آن به بعد وضعیت بدتر می شود . دومین عامل رایج در شکستن منیفولد دود هوا، آویزهای شکسته سیستم اگزوز دود است.

در این منیفولد دود ها یک سیستم دودکش عمومی وجود دارد . اگر این آویزها بشکنند یا حلقه های پلاستیکی اگزوز پاره شده و جدا شوند، تمام وزن باید روی منیفولد دود قرار گیرد. متأسفانه کلکتورها برای تحمل این وزن زیاد ساخته نشده اند. اگر وزن زیادی روی آن ها وارد شود، به سرعت دچار شکستگی های عمیق  می شوند.

تعمیر ترک در منیفولد دود اگزوز خودرو

در صورت وجود سوراخ در منیفولد دود اگزوز، خواندش توسط سنسور اکسیژن متوقف می شود که باعث کاهش راندمان خودرو می شود. این نقص در منیفولد دود می تواند تقریباً یک گالن گاز را در هر چند مایل هدر دهد و همچنین می تواند همسایگان را به دلیل آلودگی صوتی مزاحم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *