سرویس دوره ای خودرو

آیا به دنبال این هستید که ماشینتان به خوبی کار کند؟ در هزینه تعمیر خودرویتان در آینده صرفه جویی شود پس خدمات تعمیر و نگهداری دوره ای ماشین خود را فراموش نکنید. (سرویس دوره ای خودرو)

“همیشه پیشگیری بهتر از درمان است”. هدف این سرویس دوره ای خودرو جلوگیری از خرابی خودرو شماست. تعمیر و نگهداری منظم خودرو به بهینه سازی عملکرد، قابلیت اطمینان، ایمنی و دوام خودرو کمک می کند و در عین حال در زمان فروش ارزش خودرو را تضمین می کند.

از طریق بازرسی و نگهداری منظم خودرو، عملکرد کلی خودرو را می توان بهینه کرد. علاوه بر این، به جلوگیری از تعمیرات گران‌تر که ممکن است در آینده نزدیک نیاز باشد، کمک می‌کند. با خدمات نگهداری دوره ای myTVS، شروع به صرفه جویی بیشتر کنید. با توجه به هزینه‌های آتی که ممکن است به دلیل مشکلات پیش‌بینی نشده خودرو متحمل شوید، اکنون زمان آن است که هوشمندانه‌تر فکر کنید.

اگر میخواهید از وسیله نقلیه خود استفاده حداکثری نمایید حتما می بایست سرویس دوره ای خودرو توسط افراد متخصص انجام گیرد چرا که این بازرسی ها ازهزینه های ناگهانی آتی که به دلیل مشکلات پیش بیینی نشده خودرو متحمل شما می شود جلوگیری می نماید.

مزایای سرویس دوره ای خودرو

یکی از مزیت های سرویس دوره ای خودرو این است که کار اضافی و زمان‌بر بودن تعمیرات اضافی و هزینه‌های بیهوده را کاملا حذف می کند. این بدان معناست که شما دقیقاً نمی دانید چه زمانی باید نسبت به تعویض روغن خودرو خود اقدام کنید. یا این که اصلا اطلاعی ندارید چرا باید تمام قطعات مکانیکی خودرو خود را در زمان های خاص بررسی کنید.

اگرچه ممکن است هزینه اولیه سرویس های دوره خودرو زیاد به نظر برسد، اما این نوع خدمات باعث کاهش هزینه های طولانی مدت می شود. داشتن سرویس دوره ای منظم خودرو به این معنی است که خودرو خود را از نظر سلامت مکانیکی بیمه کرده اید. همچنین، خدمات معمولی خودرو بیشتر به داده های زمان و تجزیه و تحلیل متکی است.

یک نکته منفی در سرویس دوره ای خودرو انجام اموری می‌باشد که ضروریتی ندارند. تخمین زده می شود که تا 30 درصد از کارهای پیشگیرانه برای ایمنی خودرو بیش از نیاز انجام می شود. برخی از نمایندگی ها فواصل سرویس دوره ای را کاهش می دهند. به عنوان مثال، باتری باید دو بار در سال در اکثر افرادی که به طور منظم روی ماشین خود کار می کنند، بررسی شود.

اما نمایندگی خودرو شما امکان دارد به جای دو بار در سال، چهار بار در سال اعلام کند که سرویس دوره خودرو انجام شود. این مبلغ بیش از حد مجاز است و هدف از این کار صرفاً دریافت هزینه بیشتر از مردم است.

اهمیت سرویس دوره ای خودرو

گذر زمان و استفاده مداوم از خودرو باعث استهلاک می شود. بی توجهی به این عامل مهم می تواند در دراز مدت آسیب جدی به قطعات و اجزای مختلف خودرو وارد کند و هزینه های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. اینجاست که اهمیت سرویس دوره ای خودرو دیده می شود.

همچنین با خرج هزینه و قیمت سرویس دوره ای می‌توانید از بسیاری از هزینه‌های مربوط تعمیر قطعات گران خودرو پیشگیری نمایید.

زمان سرویس دوره ای خودرو

بهترین منبع برای دانستن اینکه چه زمانی باید سرویس دوره ای خودرو را انجام داد این است که به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاه کنید. معمولا خودرو دارای راهنمای سرویس دوره ای است که با توجه به برند، نوع قطعه و امکاناتی که دارد بهترین زمان برای سرویس دوره ای را مشخص می کند.

این زمان می تواند هر شش ماه یک بار، سالی یک بار یا هر دو سال یک بار باشد. البته در برخی موارد باید تفاوت زمان سرویس خودرو نیز قابل مشاهده باشد. اما اگر ماشین شما قدیمی است یا دفترچه راهنما ندارد، می توانید یک بازه زمانی معقول مانند هر سه تا شش ماه برای سرویس دوره ای ماشین در نظر بگیرید.

سرویس دوره ای خودرو را جدی بگیرید

سرویس دوره ای نقش بسیار مهمی در سلامت خودرو و جلوگیری از آسیب دیدن قطعات مختلف دارد. به عبارت دیگر، سرویس دوره ای خودرو همانند بررسی بدنه خودرو، مانند بررسی، پیشگیری از بیماری ها و آسیب های مربوط به قطعات را ایفا می کند. از این رو مهم است که سرویس دوره ای ماشین خود را جدی بگیرید و به آن اهمیت ویژه ای بدهید.
به همین منظور و برای کمک به شما در این مقاله تمامی چک لیست های مربوط به سرویس های دوره ای خودرو را در اختیار شما قرار داده ایم تا بتوانید به راحتی و بدون مشکل از آنها برای انجام سرویس های دوره ای خودرو خود استفاده کنید.

انواع سرویس خودرو

در زمینه تعمیر و نگهداری خودرو موارد زیادی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. این نکات می تواند به شما کمک کند با چند ابزار ساده و کمی تجربه، خودروی خود را در وضعیت خوبی نگه دارید. نمایندگی های مختلف خودرو خدمات مختلفی را برای خودروها ارائه می دهند.

سرویس دوره ای خودرو ممکن است شامل سرویس دوره ای موقت خودرو، سرویس کامل خودرو، سرویس اصلی، تعویض روغن و فیلتر یا سرویس مشخص شده توسط سازنده باشد. هر کدام از این اقلام خدمات و قیمت های خاص خود را دارند.

سرویس دوره ای کامل خودرو

در حال حاضر توصیه می شود خودرو هر 12 ماه یا هر 18 هزار کیلومتر سرویس دوره ای کامل شود. بنابراین سوال اینجاست که خدمات سالانه خودرو شامل چه مواردی می شود؟ یک سرویس دوره ای کامل خودرو حدود 15 تا 30 مورد اضافی را نسبت به آنچه در یک سرویس موقت خودرو دریافت می کنید، بررسی و بازرسی می کند.

از جمله مهمترین آنها می توان به بررسی کامل سیستم خنک کننده، عملکرد سوپاپ هوا، وضعیت درپوش توزیع کننده و گیربکس و موتور اشاره کرد. این خدمات ممکن است شامل بررسی وضعیت لاستیک ها، بلبرینگ چرخ ها و استارت خودرو نیز باشد.

رتبه‌بندی‌ها و بررسی‌ها در سرویس دوره ای خودرو (کامل) جامع‌تر هستند. تعمیرگاه می تواند موارد اضافی را طبق دستورالعمل ها و توصیه های سازنده خودرو بررسی کند. نباید فراموش کرد که هر گونه کار و بازرسی اضافی که بر روی خودرو انجام شود مشمول هزینه اضافی خواهد بود.

سرویس دوره ای موقت خودرو

مجموعه های امداد خودرو در تهران مختلف اقلام مختلفی را در خدمات سرویس دوره ای خودرو خود قرار می دهند. به طور کلی، این ممکن است شامل بازرسی بصری قسمت‌های اصلی خودرو باشد. این جزء برای عملکرد بهینه خودرو بسیار مهم است.

نمونه هایی از این موارد عبارتند از: ABS، جداسازی تسمه تایم، تسمه فرمان، باتری، فرمان و سیستم تعلیق، لنت ترمز، خطوط سوخت و غیره. این مورد علاوه بر تعویض روغن و فیلتر و یا تعویض سایر مایعات خودرو می باشد. وضعیت ایده آل این است که خودروی شما هر شش ماه یا بعد از هر 9000 کیلومتر سرویس شود.

سرویس اصلی

سرویس اصلی مشابه سرویس دوره ای کامل خودرو است و در صورتی که خودرو به طور کامل سرویس شده باشد می توان از سرویس اصلی خودداری کرد. اما اگر سرویس اصلی برای خودرو انجام شود، علاوه بر موارد ذکر شده در سرویس کامل، موارد دیگری مانند تعویض شمع خودرو و سایر قطعات خودرو که مشمول استهلاک هستند نیز به دیگر خدمات سرویس دوره ای خودرو در تهران افزوده می‌شود.

چک لیست سرویس دوره ای خودرو

همانطور که گفته شد، سرویس دوره ای خودرو و قطعات اصلی را بررسی می کند، تعمیر و نگهداری منظم شامل تعویض روغن، تعویض لنت و … است، در اینجا صحبت از سرویس کامل است.

در زیر نقاط بازرسی مختلفی برای تعمیر و نگهداری خودروی شما ذکر شده است:

باتری و کابل (سرویس دوره ای خودرو)

برای اینکه باتری و کابل های وسیله نقلیه شما آسیب نبینند، خورده نشوند و از هم جدا نشوند، چند چیز باید مرتباً بررسی شوند. محکم بودن سر باتریها، تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باتری و چک کردن تسمه دینام همه برای نگهداری های پیشگیرانه یک باتری لازم می باشد که تمامی این موارد در سرویس دوره ای خودرو انجا خواهد شد.

البته این اقدامات بستگی به نوع باتری و شرایط آب و هوایی نیز دارد اما باید حداقل یک بار قبل از شروع سرما و یک بار در ماه در فصل گرما این سرویس دوره ای ماشین انجام  گیرد.

نگهداری از گیربکس

با افزایش سن و مسافت پیموده شده، آسیب در گیربکس متفاوت است. از این رو، تعویض به موقع و مرتب این موارد بسیار ضروری است ( سرویس دوره ای خودرو )

  •  تعویض به موقع روغن گیربکس و فیلتر آن
    روغن گیربکس و فیلتر آن باید در زمان‌های معین تعویض شوند. هنگام سرویس و تعمیر گیربکس تنها تعویض روغن کافی نیست و باید کارتل گیربکس باز شده و فیلتر آن تعویض و یا شستشو گردد. این رسیدگی بسیار حائز اهمیت است چراکه زمانی فیلتر گرفته شود باعث عبور کمتر جریان روغن و ایجاد آسیب شدید و نیز سوخته شدن گیربکس می‌شود.
    بنابراین دقت در تعویض به‌موقع روغن در گیربکس‌ها که نسبت به مدل ماشین ها متفاوت است، می‌توان عمر گیربکس را افزایش داد.

باید دقت شود که هزینه تعمیرات گیربکس اتوماتیک نسبت به گیربکس‌های معمولی بیشتر است پس بهتر است که سرویس‌ دوره‌ ای خودرو را به موقع انجام دهید.

ترمز (سرویس دوره ای خودرو)

نگهداری دوره ای لنت ترمز و روغن ترمز بسیار ضروری است. بررسی و نگهداری منظم توسط کارشناسان فنی معتبر توصیه می شود.

  • لنت ترمز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت عدم توجه ، حتی باعث تصادف خودرو می شود.
    هنگامی که ضخامت لنت ترمز کمتر از 5 میلی متر است ، باید آن را با یک دیسک جدید جایگزین نمایید. به طور کلی ، هنگام رانندگی ممکن است عملکرد زنگ هشدار لنت ترمز را بشنوید. در این صورت باید آن را در این زمان تغییر دهید ، در غیر این صورت ایمنی خودرو شما تهدید خواهد شد.
    هنگام سرویس دوره ای خودرو یکی از موارد که به ان توجه بسیار زیادی می‌شود، همین مسئله می‌باشد.هنگامی که لنت های ترمز به طور معمول تعویض می شوند می توانید مسافت پیموده شده آن را مشاهده کنید و باید هر 50،000 تا 80،000 کیلومتر آن را یک بار تغییر دهید. از طرف دیگر ، زمانی که صدای غیر طبیعی شنیدی و با ضخامت غیر طبیعی در لنت خودرو شما نمایان شد باید در اسرع وقت با لنت جدید جایگزین شود.

 

خنک کننده

در نظر داشته باشید که گرما و سرمای بیش از حد دشمن اصلی ماشین شماست. از این رو، اگر ضد یخ یا مایع خنک‌کننده مصرف نشود به مرور زمان، منجر به آسیب‌های مختلف دیگری در خودرو می‌شود که به طور بالقوه منجر به تصادفات خطرناک می‌شود. ( سرویس دوره ای خودرو )

تسمه ها ( سرویس دوره ای خودرو )

در صورت تغییر شکل تسمه ها به سرعت نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمایید.

یکی از مهمترین عوامل پاره شدن تسمه تایم، کارکرد بالای آن و بی توجهی به بررسی دوره ای آن است تعویض آن در سرویس دوره ای خودرو است. برای اینکه صدمات جبران ناپذیری به موتور خودروی تان وارد نشود، حتما به تاریخ تعویض تسمه در دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه نمایید.

فیلتر هوای خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودروی شما کاملاً شبیه به کولر گازی منزل شما است. و درست مانند AC در خانه شما، فیلتر AC در ماشین شما نیاز به بررسی و تمیز کردن یا تعویض منظم دارد که اگر سرویس دوره ای خودرو خود را در زمان مناسب انجام دهید، با چنین مشکل مواجه نخاوهید شد.

تعویض به موقع فیلتر هوا موجب بهبود عملکرد موتور و کاهش مصرف سوخت به میزان قابل توجهی می شود. در صورت عدم تعویض به موقع می توان انتظار خرابی در رینگ های پیستون و کاهش شتاب ماشین شد.

شیلنگ ها

گرم شدن بیش از حد موتور، فرمان برقی و از دست دادن شارژ الکتریکی نتیجه شیلنگ های آسیب دیده در خودرو است. و شیلنگ ها اجزای ضعیف مایع خنک کننده هستند که نیاز به سرویس دوره ای خودرو بطور منظم دارند. از این رو توصیه می شود به طور دوره ای شیلنگ های خودرو را چک کنید.

چرخ (سرویس دوره ای خودرو)

اینها بخشی از وسیله نقلیه هستند که مستقیماً با جاده در تماس هستند. از این رو، برای اهداف ایمنی باید بیشتر در سرویس دوره ای خودرو مورد بررسی قرار گیرند. وقتی صحبت از چرخ ها می شود، نگهداری و جابجایی مناسب بسیار مهم است.

 

فرمان خودرو (سرویس دوره ای خودرو)

زمانی که صداهای غیرعادی به ویژه هنگام چرخاندن فرمان به گوش می رسند باید انتظار یک مشکل در جعبه فرمان ماشین خودرو را داشت. این مشکل به یکی از دلایل تنظیم نبودن جعبه فرمان، خرابی بوش تنظیم (فنر استکانی)، اختلال بین پینیون و دنده شانه ای، عدم تطابق طول فنر بوش تنظیم (فنر استکانی) و عمق بوش دنده شانه ای (استکانی) یا لق شدن سیبک مفصل یا قرقری فرمان  است.

لق بودن جعبه فرمان: از مهمترین عواملی که منجر به لق شدن جعبه فرمان خودرو می شود، آسیب دیدن بلبرینگ ، ایجاد خوردگی در دنده ها عدم تنظیم درست فاصله بین پینیون و دنده شانه ای می باشد. ( سرویس دوره ای خودرو )

سفت شدن غربیلک فرمان: حرکت دشوار سیبک های طبق، سیبک های جعبه فرمان، کلاهک کمک فنر و چهار شاخ فرمان، تنظیم نبودن جعبه فرمان، میزان باد لاستیک ها و اصطکاک عاج لاستیک ها با سطح جاده، از جمله عواملی هستند که موجب سفت شدن غربیلک فرمان خودرو می شوند که می تواند منجر به تعویض جعبه فرمان شود.

تیغه برف پاک کن و کارکرد آن (سرویس دوره ای خودرو)

تیغه های برف پاک کن به سرعت فرسوده می شوند، بنابراین باید به طور منظم بازرسی و تعویض شوند. برای تمیز کردن شیشه جلو از تیغه های برف پاک کن استفاده می شود. وقتی اینها کار نمی کنند، بینایی شما از طریق شیشه آسیب می بیند و ممکن است سلامت شما به خطر بیافتد.

مدت زمان سرویس دوره ای خودرو

تنها با یک تعویض ساده روغن و فیلتر، خودروی شما در 10-15 دقیقه به طور کامل سرویس می شود. سرویس دوره ای موقت معمولاً حداقل 2 ساعت طول می کشد. بستگی به تعداد چک لیست های خدمات خودرو دارد. برای دریافت خدمات سرویس دوره ای خودرو بصورت کامل (سرویس کامل خودرو) می توانید حداقل 3 ساعت در تعمیرگاه سپری کنید.

هرچه خدمات سرویس خودرو در تهران کامل تر باشد، تکمیل فرآیند طولانی تر خواهد بود. این ارقام بدون در نظر گرفتن موارد اضافی یا خدماتی که ممکن است توسط تعمیرگاه ارائه شود ارائه می شود.

هزینه سرویس دوره ای خودرو

وقتی صحبت از سرویس دوره ای خودرو در تهران می شود، هیچ هزینه و قیمت استانداردی وجود ندارد. قیمت خدمات سرویس خودرو ممکن است از تعمیرگاهی به تعمیرگاه دیگر و شهری به شهر دیگر متفاوت باشد.

همچنین تعداد و لیست خدماتی که یک تعمیرگاه خاص به عنوان خدمات و با انواع مختلف ارائه می دهد نیز با تعمیرگاه دیگری متفاوت است. هرچه مراحل بیشتری را طی کنید و قطعات بیشتری را بررسی کنید، هزینه خدمات بیشتر می شود. به هر حال حقوق ثابت پراید رو میتونید اینجا چک کنید.

اگر نیاز به اطلاع از هزینه سرویس کامل خودرو خود دارید، کارشناسان مجموعه امداد خودرو تهران 021 تماس حاصل فرمایید.

تماس: 09106933748

سخن آخر

آیا می خواهید ماشین شما در آینده بطور صحیح کار کند و عملکردی صحیح داشته باشد و نیاز به هزینه های اضافی هنگام سرویس دوره ای خودرو نباشد؟ تعمیر و نگهداری منظم خودرو به بهینه سازی عملکرد، تضمین ایمنی و دوام خودرو و حفظ ارزش فروش مجدد آن کمک می کند.

برای استفاده حداکثری از پتانسیل خودروی خود، سعی کنید تعمیر و نگهداری منظم خودرو را برنامه ریزی کنید. اگر از این کار اجتناب کنید، به دلیل آسیب ناگهانی هزینه می تواند بسیار بالا باشد.

خدماتی مانند سرویس دوره ای خودرو می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خودرو را در زمان تایید شده به نمایندگی ببرید.

همچینن می توانید هنگام تعمیر خودرو در محل توسط کارشناسان امداد خودرو تهران 021، از آنها بخواهید که بطور کلی خودرو شما بررسی کنند تا از هزینه ای اضافی خودداری نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *