علت خرابی کامپیوتر خودرو

به این صفحه امتیاز دهید post

کامپیوتر ماشین مهم ترین بخش خودرو است و وظیفه هدایت و کنترل یک خودروی انژکتوری را به عهده دارد. به‌دلیل وظیفه مهم این قطعه قصد داریم که بیشتر با آن آشنا شده و با وظایف و چگونگی عملکرد آن و همچنین شرکت‌های معروف سازنده ECU ماشین آشنا شویم.

ای سی یو همان کامپیوتر خودرو است که وظیفه کنترل و هماهنگی بین بخش‌های مختلف را به عهده دارد. Electronic Control  ECU با تعدا زیادی سنسور در بخش‌های مختلف موتور و خودرو در ارتباط است. سنسورهای خودرو اطلاعات را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند و براساس این اطلاعات، دستوری را از کامیپوتر خودرو دریافت می‌کنند. در واقع سنسورها به دستوراتی که از ای سی یو مخابره می‌شود عمل می‌کنند.

علائم خرابی کامپیوتر خودرو

  1. روشن نشدن موتور
  2. روشن شدن چراغ چک
  3. متصل نشدن دیاگ
  4. روشن نشدن پمپ بنزین
  5. مشکل در پدال برقی گاز
  6. اختلال در عملکرد سنسورها

عملکرد ECU خودرو

کامپیوتر خودرو مانند یک کنتور و به کمک سنسورها به بخش‌های مختلف خودرو متصل است. کامپیوتر بر اساس اطلاعات دریافتی تدابیر لازم را در شرایط مختلف در نظر می‌گیرد.

جلوگیری از سرقت خودرو

بسیاری از خودروهای امروزی مجهز به سیستم ضد سرقت یا ایموبلایزر هستند. این سیستم تنها کدی را که از قبل توسط کارخانه برای آن و سوئیچ نوشته شده می‌خواند. تنها در صورتی کامپیوتر خودرو اجازه روشن شدن موتور را می‌دهد که کد‌ سوئیچ با کد موجود در کامیپوتر تطابق داشته باشد.

کنترل مصرف سوخت

ای سی یو کنترل سوخت را به طور کامل به عهده دارد به همین دلیل برخی از افراد فاکتورهای آن را تغییر می‌دهند تا با بالا رفتن مصرف سوخت، شتاب خودرو افزایش یابد که به این کار مپینگ می‌گویند. وجود مشکل در کامپیوتر خودرو می‌تواند عامل افزایش مصرف سوخت باشد.

عملکرد خودرو در موقعیت‌های حساس

باز شدن ایربگ‌، سیستم ترمز اضطراری، خاموش کردن آتش، عملکرد سیستم زاویه انحراف چرخ‌ها و… به عهده کامپیوتر خودرو است و بدون وجود آن عملکرد این سیستم‌ها ممکن نمی‌شد.

نمایش معایب خودرو

یکی از وظایفی که ای سی یو به عهده دارد، آگاه کردن راننده از وجود اشکال در خودرو است. درصورتی که ECU اطلاعات ناقص دریافت کند، راننده را با روشن شدن چراغ چک آگاه می‌کند. در این صورت موتور خودرو باید بررسی شود. به کمک دستگاه دیاگ می‌توان از ایرادات ثبت شده در کامیپوتر خودرو آگاه شد.

کامپیوتر حافظه خودرو است و تمام اطلاعات در آن ثبت می‌شود. کارشناسان هنگام بررسی و کارشناسی خودرو از دستگاه دیاگ استفاده می‌کنند. به کمک دیاگ دسترسی به تمام اطلاعات خودرو آسان می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *