گلگیر شلگیر

گلگیر و شلگیر خودرو

به این صفحه امتیاز دهید post

قطعات گلگیر و شلگیر خودرو

گلگیر خودرو

گلگیر، قسمتی از ماشین ، موتورهای سیکلت و وسایل نقلیه می باشد که بر دور چرخ نصب میشود. این قطعه با هدف جلوگیری از پرت شدن آب روی زمین، گل و … از روی زمین ایجاد شده است.

در این بخش، میخواهیم دربارۀ نحوۀ قرارگیری صحیح گلگیر و شلگیر، نکاتی را به شما خاطرنشان کنیم.

گلگیر ماشین، متشکل از صفحاتی پیچیده از اوراق فلزی می باشد که در قسمت های کناری خودرو، کنار دربهای خودرو شما و همچنین اطراف چرخ ( در جلو و عقب ماشین ) نصب میشود.

بعضی از این گلگیرها، هنگام تشکیل بدنۀ خودرو و برخی دیگر بصورت جداگانه روی بدنۀ ماشین نصب می شوند. این قطعات را می توانید از فروشگاه های قطعات یدکی، خریداری کنید و به راحتی آن را نصب کنید.

حرکت چرخهای ماشین سبب می شود تا سنگ و گل و دیگر مواد داخل موتور و به قطعات برقی خودرو نفوذ پیدا کنند. اما وجود این قطعه سبب می شود تا سیستم برق خودروی شما، در برابر برخورد سنگ و سنگ ریزه و … دچار آسیب دیدگی نشود.

یکی دیگر از نقش هایی که گلگیر دارد، محافظت از لاستیک خودرو می باشد. این قطعه از گلگیرها، دور چرخ ماشین قرار دارند و از لاستیک در برابر برخورد محافظت می کنند.

طراحی گلگیر به گونه ای می باشد که بر اساس نوع خودرو و طراحی آن اناجم می پذیرد. به همین دلیل گلگیرها به دو نوع ثابت و غیر ثابت تقسیم می شوند. گلگیرهای ثابت متصل به بدنۀ ماشین هستند یا به عبارتی حالت یکپارچه دارند. گلگیرهای غیر ثابت بطور جداگانه ایجاد و روی بدن نصب می شوند. گلگیر خودروها دارای انواع مختلفی هستند که می تواند سلایق مختلف را در بر بگیرد. برای مثال کسانی قصد دارند حالتی اسپرت برای طراحی خودرو در نظر بگیرند، می توانند از طرح های گوناگون این قطعات استفاده نمایند.

 

گلگیر شلگیر

قرار گیری گلگیر در محل خود

محل نصب گلگیرهای خودرو بعد از انتهای درب های ماشین، شروع و به سمت جلو و عقب خودرو ادامه پیدا می کنند تا به سپر رسیده و تا کاپوت ماشین ادامه دارند.

با توجه به نحوۀ قرارگیری گلگیر در کنار درب های ماشین، با وقوع کوچکترین تصادفات، گلگیر ماشین همواره در آستانۀ آسیب دیدگی می باشد.

گلگیر ماشین ها به گونه ای ساخت و طراحی می شوند که در برابر نیروی باد مقاومت دارند. ( آیرودینامیک )

 

همچنین این قطعات، زیبایی ظاهری به ماشین شما میدهد و آیرودینامیک خودرو شما نیز افزایش خواهد یافت.

گلگیر خودروها قابل تنظیم می باشند، به همین دلیل پیدا کردن یک قطعه مناسب با وسیلۀ نقلیه شما و تنظیم آن، به راحتی امکان پذیر می باشد.

نکتۀ دیگری دربارۀ نقش گلگیر باید بدانید، بدنۀ خودرو در صورت نبودن این قطعه بدنۀ خودرو با نشست گرد و خاک و … حالت زنگ زدگی پیدا خواهد کرد. در نتیجه افراد مجبور به رنگ آمیزی بدنۀ خودرو خواهند شد.

طبق مطالبی که در بالا گفته شد، وجود گلگیر برای ماشین، امری ضروری و الزامی به شمار می رود. چرا که برای حفظ ایمنی و کیفیت بهتر و کارکرد مطلوب برای خودروی شما، باید از قطعاتی با کیفیت استفاده نمود.

شلگیر

زمانی خودرو شما در حال حرکت می باشد ( بخصوص در زمان بارش باران و ایجاد گرد و خاک و … ) آب و گل و لای و دیگر آلودگی ها به هر طرف پاشیده می شوند. وجود این آلاینده ها سبب ایجاد مزاحمت برای دیگر خودروها خواهد شد و در صورتی که در مدتی طولانی بر روی بدنۀ ماشین بمانند، آلودگی موجود روی آن چند برابر و در نهایت پوسیدگی خواهد شد. شلگیر ماشین از این اتفاق می تواند جلوگیری کند.

گلگیر شلگیر

شلگیر ماشین در قسمت زیر گلگیر و پشت لاستیک ماشین ها نصب می شوند. جنس این شلگیرها از پلاستیک نرم بوده و به وسیلۀ پیچ یا خار آمپولی به ماشین وصل میشود.

استفاده از شلگیر چه مزایایی دارد

از مزایای مهم شلگیر این است که سبب کاهش هر چه بیشتر آلودگی روی بدنۀ خودرو و جلوگیری از پوسیدگی قسمت های زیرین آن می شود.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *