کاهش مصرف سوخت خودرو - کاهش مصرف سوخت ماشین

کاهش مصرف سوخت

به این صفحه امتیاز دهید post

کاهش مصرف سوخت

کاهش مصرف سوخت خودروها یکی از دغدغه های همیشگی مالکان خودرو است. افزایش مصرف سوخت خودروها به محیط زیست و طبیعت آسیب می رساند. علاوه بر این ، مصرف سوخت خودرو نیز هزینه سوخت رانندگان را افزایش می دهد.

کاهش مصرف سوخت ماشین - کاهش مصرف سوخت خودرو

در این مقاله راه هایی برای کاهش مصرف سوخت خودرو به شما نشان می دهیم. یکی از راه حل های مصرف بیش از حد سوخت در خودروها، خرید خودروهای کم مصرفی است که سوخت کمتری نسبت به سایر خودروها مصرف می کنند. اما این تنها راه حل نیست.

با بهینه سازی و افزایش راندمان سیستم سوخت رسانی خودرو می توان مصرف سوخت را کاهش داد.

راه های کاهش مصرف سوخت خودرو

1 برای کاهش مصرف سوخت به صورت پیوسته و با سرعت مطمئن رانندگی کنید

همیشه توصیه می شود وسیله نقلیه خود را آهسته و پیوسته برانید. طبیعتا رانندگی با سرعت و شتاب بالا باعث افزایش مصرف سوخت می شود. در نتیجه اگر با سرعت معین و مطمئنی رانندگی کنید، کاهش مصرف سوخت به میزان 7 درصد را برای خودرو خود ممکن خواهید کرد.

سایر مقالات:‌ روغن سوزی ماشینعلت لرزش ماشینتعمیر خودرو در محل

بررسی درپوش باک بنزین برای کاهش مصرف سوخت

یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش مصرف سوخت ، بررسی و اطمینان از سالم بودن درب مخزن سوخت است . در برخی خودروها این درپوش به دلایلی مانند آسیب بدنه و نداشتن درپوش باک بنزین آسیب دیده است. اگر درب باک بنزین خودرو محکم بسته نشود ، مقداری از سوخت خودرو سرریز می شود. همچنین مصرف سوخت را افزایش می دهد.

بنابراین یکی از شیوه های کاهش مصرف سوخت اطمینان از سالم بودن و صحیح بسته شده بودن درب باک بنزین خودرو است.

برای کاهش مصرف سوخت بار اضافی بر روی خودرو قرار ندهید

همیشه بهتر است خودرو را سبک نگه دارید تا سنگین. هنگامی که بار اضافی را در صندوق عقب یا بار بند خودرو قرار می دهید، مقاومت هوا و همراه با آن مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد. تقریباً هر 50 کیلوگرم بار اضافی که به خودرو وارد می کنید، مصرف سوخت خودرو را بین 1 تا 2 درصد افزایش می دهد.

پس برای کاهش مصرف سوخت خودرو همیشه خودرو را سبک نگه دارید

برای کاهش مصرف سوخت خودرو فیلتر هوا را تعویض کنید

فیلترهای هوا به طور طبیعی پس از مدتی کثیف می شوند. فیلتر کثیف از ورود جریان هوا به موتور خودرو جلوگیری می کند. و با تداخل ایجاد کردن در احتراق خودرو باعث میشود که احتراق قدرت و انرژی کافی برای حرکت خودرو تولید نکند.

نتیجه این است که فیلتر کثیف باعث می شود موتور خودروی شما قدرت و توان کمتری تولید کند  و ایجاد فشار بیشتر برای خودرو خواهد کرد و این مشکل در نهایت منجر به افزایش مصرف سوخت در خودروها می شود. پس برای کاهش مصرف سوخت خودرو فیلتر هوا را تعویض کرده و یا از صحیح وسالم بودن فیلتر هوا اطمینان حاصل نمایید.

توصیه می شود برای کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، فیلتر هوای خودرو را به طور مرتب تعویض کنید .

بالانس بودن لاستیک های خودرو برای کاهش مصرف سوخت خودرو

بالانس کردن لاستیک خودرو یکی دیگر از راه های کاهش مصرف سوخت خودرو است. لاستیک ها ارتباط بین وسیله نقلیه و جاده را تشکیل می دهند و با توجه به سلامتی که دارند ، عملکرد خودرو و مصرف سوخت آن نیز بسیار موثر است.

در صورت عدم تعادل لاستیک های خودرو ، موتور خودرو فشار بیشتری را متحمل می شود و برای حرکت خودرو به انرژی بیشتری نیاز دارد و در نتیجه سوخت بیشتری مصرف می کند . بنابراین توصیه می شود هر از چند گاهی لاستیک های خودروی خود را چک کنید و در صورت هم تراز نبودن آنها برای کاهش مصرف سوخت خودرو آن ها را تنظیم و بالانس کنید.

استفاده از روغن موتور مناسب برای کاهش مصرف سوخت خودرو

نوع و غلظت روغن استفاده شده در موتور خودرو برای کاهش مصرف سوخت خودرو بسیار مهم است. این غلظت بر عملکرد موتور نیز تأثیر می گذارد. همیشه توصیه می شود روغن موتور را در زمان مشخص شده توسط سازنده خودرو تعویض کنید.

علاوه بر افزایش راندمان موتور خودرو، بر کاهش مصرف سوخت خودرو نیز تاثیر خواهد گذاشت.

نکات کاهش مصرف سوخت با تعویض به موقع روغن موتور

مراقب باشید همانطور که در بالا ذکر شد در هنگام تعویض روغن برای کاهش مصرف سوخت از روغنی استفاده کنید که غلظت آن برابر با مقدار مشخص شده توسط سازنده خودرو باشد.

اما به طور کلی روغن های چرب بیشتر در آب و هوای سردتر مانند زمستان و روغن های سبک تر در آب و هوای گرم تر مانند تابستان استفاده می شود. و انتخاب مناسب روغن موتور درکاهش مصرف سوخت خودرو در صورتی که صحیح و مناسب انتخاب شود تا دو درصد تاثیر مستقیم خواهد داشت.

ترمز متوالی و کاهش مصرف سوخت ماشین

ترمز پی در پی باعث استفاده بیش از حد سوخت و مراحل احتراق خواهد بود که میتواند در طول مدت زمان طولانی تر باعث ایجاد افزایش مصرف سوخت در خودرو شما مانند شرایطی که اکثرا آن را در ترافیک تجربه میکنیم و بعد از تجربه دقایق طولانی مدت در ترافیک متوجه میشویم که مصرف سوخت موتور خودروی ما در آن دقایق بسیار بالاتر بوده است ، پس برای کاهش مصرف سوخت ماشین خود از ترمزهای پی در پی اجتناب نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *