پنچری لاستیک ماشین

به این صفحه امتیاز دهید post

پنچری لاستیک ماشین تا کنون برای همه مااتفاق افتاده است، لذا افرادی که رانندگی می کنند باید با پنچرگیری انواع لاستیک های خودرو آشنا شوند تا در موارد ضروری بتوانند خود پنچرگیری نمایند.

به صورت معمول لاستیک ها در دو دسته تایر تیوپ دار خودرو و تایر بدون تیوپ خودرو (تیوبلس) تقسیم می شوند که از نظر کارایی و طراحی این دو نوع با یک دیگر متفاوت هستند و در اینجا قرار است به هرکدام اشاره نماییم.

لاستیک تیوپ دار ماشین

در این نوع اگر لاستیک خودرو سوراخ شود تا زمانی که به تیوپ آسیبی نرسد، مشکلی نیست که در این شرایط باد آن خالی می شود و زمانی خواستید ترمز بگیرید و یا اینکه با سرعت بالا رانندگی کنید، تیوپ شروع به چرخش می کند و از قسمت ولو (valve) پاره می شود. چنانچه این مشکل برای لاستیک به وجود آید، باید در اسرع وقت نسبت به تعویض تیوپ اقدام نمایید

بنابراین توصیه می شود در این شرایط برای جلوگیری از خطر باید در زمان پنچر شدن لاستیک تیوپ دار آن را حرکت ندهید یا اینکه با سرعت بسیار کم و ترمز آرام رانندگی نمایید.

برای رفع پنچری لاستیک ماشین، لاستیک های تیوپ دار باید کاملا جدا شوند و لاستیک زاپاس را توسط دستگاه حرارتی و یا چسب مخصوص نصب نمایید و بهتر است این کارها توسط آپاراتی انجام گیرد.

لاستیک بدون تیوپ خودرو(تیوبلس)

این نوع لاستیک ها باعث می شود تا میزان لرزش‌ها و ضربه‌های سطح جاده به طور چشمگیری کمتر به بدنه خودرو منتقل می شود.

تایر تیوبلس یا همان تایرهای بدون تیوب ندارای یک لایه داخلی نازک از جنس بوتیل است که داخل آن را عایق بندی کرده اند. که این لایه نازک از نشت هوا به بیرون از لاستیک جلوگیری کرده و در نتیجه می‌تواند فشار باد زیادی را در داخل لاستیک نگهداری نماید.

در لاستیک‌های تیوبلس میزان پنچری به‌طور چشمگیری کاهش یافته و نوع پنچرگیری آن نیز با لاستیک‌های معمولی متفاوت می باشد. در لاستیک‌های نسل گذشته که از لاستیک و تیوپ به‌طور جداگانه استفاده می‌شد، برای پنچرگیری نیاز به باز کردن لاستیک از روی رینگ و درآوردن تیوب بود، ولی در لاستیک‌های تیوبلس نحوه متفاوت است و می توان بر روی چرخ پنچرگیری نمود و نیازی به باز کردن چرخ از روی خودرو نمی باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *