مایعی که از زیر ماشین من نشت می کند چیست؟

به این صفحه امتیاز دهید post

مایعی که از زیر ماشین من نشت می کند چیست؟

ماده ای که از ماشین می چکد ممکن است نشان دهنده وضعیت خطرناکی برای خودرو شما باشد که نیاز به توجه دارد. در این مقاله، شش مورد از رایج‌ترین نشت‌های مایع از خودرو را بیان می کنیم .

بیایید سعی کنیم بفهمیم چه مایعی از ماشین شما نشت می کند و چه کاری باید در مورد آن انجام دهید.

منبع را پیدا کنید و رنگ را بررسی کنید

اول از همه، قبل از شروع نگرانی، مطمئن شوید که نشت مایع از ماشین شما می آید و نه وسیله نقلیه ای که قبل از رسیدن به آنجا در آن نقطه پارک شده بود. فقط یک چراغ قوه بگیرید، روی یک زانو بنشینید و زیر ماشین خود را خوب نگاه کنید.

اگر مایع از ماشین شما می آید، باید رنگ مایع را تعیین کنید بهترین راه برای انجام این کار این است که یک تکه مقوای سفید یا یک تکه تخته سه لا را زیر ماشین خود بکشید و اجازه دهید مایع ماشین روی آن چکه کند. گرفتن قطره از این طریق به دو صورت شما را روشن می کند: یکی، نوع مایع را آشکار می کند، و دوم، به شما نشان می دهد که مایع از کجا نشت می کند.تخته را بردارید و رنگ مایع را بررسی کنید.

شش مایعی که معمولاً از اتومبیل می چکد عبارتند از:

  • آب
  • روغن موتور
  • مایع انتقال
  • خنک کننده
  • روغن دنده یا مایع دیفرانسیل،
  • و روغن فرمان.

1. نشت آب از ماشین شما

در مناطق  گرم و مرطوب – احتمالاً شایع‌ترین علت نشت مایعات از خودرو آب می باشد. بخصوص در مناطق جنوب. کولر خودرو باید رطوبتی را که از هوای داخل کابین خارج می کند از طریق یک شلنگ لاستیکی روی زمین زیر ماشین تخلیه کند.

در روزهای بسیار مرطوب، تا زمانی که رطوبت کابین تقریباً از بین برود، آب از زهکشی کولر گازی مانند شیر آب روی زمین می ریزد. این همان چیزی است که من قبلاً گفتم که قرار است برخی از نشت ها اتفاق بیفتد.

این شلنگ معمولاً در سمت راست جلو (نزدیک ناحیه ای که پای مسافر در آن قرار می گیرد) یا در وسط کابین قرار دارد.

2. نشت روغن

رنگ روغن موتور یا «روغن موتور» بسته به میزان نگهداری از خودرویتان، ممکن است از کهربایی روشن تا قهوه‌ای تیره متفاوت باشد. اگر نشتی روغن وجود داشته باشد، عقل سلیم به شما می گوید که زیر موتور خواهد بود، اما همیشه بلافاصله مشخص نیست که موتور شما در کجا قرار دارد. نخندید: در ماشین‌های دیفرانسیل جلو، بسته به جایی که گیربکس در آن قرار دارد، موتور شما می‌تواند در سمت چپ جلو یا جلو راست قرار داشته باشد، و اگر در حال رانندگی هستید، موتور می‌تواند در عقب ماشین باشد

. هنگامی که متوجه شدید روغن از موتور می چکد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که نشتی را دقیقاً مشخص کنید. اگر نمی توانید دقیقاً از کجا نشتی پیدا کنید، ممکن است بخواهید یک مکانیک به آن نگاهی بیندازد. نشت روغن می تواند از منابع بسیار مبهم مانند مهر و موم میل لنگ در زیر پوشش زمان بندی باشد.

اگر می‌دانید که نشتی روغن موتور دارید، مرتباً نشانگر را چک کنید. با خودرویی که روغن آن کم است رانندگی نکنید. بیش از حد گرم می شود و به خود آسیب می رساند. اگر نشتی شدید روغن دارید، اصلاً با ماشین خود را رانندگی نکنید.

3. نشت مایع خنک کننده یا ضد یخ

مایع خنک کننده در حال حاضر در رنگ های بسیاری وجود دارد. قبلا سبز بود ولی الان رنگش بستگی به سازنده ماشین یا مایع خنک کننده داره. هوندا یک خنک کننده آبی ارائه می کند، مرسدس از شفاف استفاده می کند، تویوتا از قرمز استفاده می کند، و من نارنجی، سبز و همه رنگ های رنگین کمان را دیده ام. خنک کننده بوی شیرینی مانند آب نبات و همچنین طعم شیرین دارد. آن را نچشید – نصف اتیلن گلیکول است که سم است – اما من چند بار در زندگی حرفه‌ای‌ام طعم آن را چشیده‌ام، نه از روی انتخاب.

4. نشت مایع انتقال

گیربکس های اتوماتیک از مایع قرمز یا صورتی و مقدار زیادی از آن استفاده می کنند. اغلب، اولین نشانه نشتی گیربکس اتوماتیک این است که گیربکس شروع به لیز خوردن می کند (ماشین بدون اینکه به دنده برود دور می چرخد). اگر نشتی ادامه یابد، در نهایت خودرو اصلا حرکت نخواهد کرد.

گیربکس های اتوماتیک از مایعاتی استفاده می کنند که به طور خاص توسط سازنده فرموله شده اند. اگر از روغن گیربکس اتوماتیک ساخت هوندا (ATF) در گیربکس اتوماتیک هوندا استفاده نمی کنید، کیفیت تعویض دنده را به خطر می اندازد و گارانتی خود را باطل می کند، بنابراین توصیه می کنم دستورالعمل های هوندا را دنبال کنید و از مایعات توصیه شده آنها استفاده کنید.

گیربکس‌های استاندارد (“دستی”) از روغن دنده (مانند روغن موتور با بوی قوی؛ به “روغن دنده” در زیر مراجعه کنید) یا مایع گیربکس دستی اختصاصی سازنده استفاده می‌کنند. هونداهای بسیار قدیمی از روغن موتور معمولی در جعبه دنده های استاندارد خود استفاده می کنند.

رایج ترین محل برای نشت مایع گیربکس در خودروهای دیفرانسیل جلو، مهر و موم محور است. در خودروهای دیفرانسیل عقب، مهر و موم شفت خروجی است. اگر زیر خودروی خود مایع قرمز یا صورتی دیدید، میله گیربکس را بکشید و سطح روغن گیربکس خود را بررسی کنید.سازندگان مختلف روش های مختلفی برای بررسی مایعات گیربکس دارند. برخی از سازندگان حتی به شما اجازه نمی‌دهند مایعات را بررسی کنید: آخرین مدل هوندا اینگونه است!

5. نشتی روغن دنده یا سیال دیفرانسیل

مایع دیفرانسیل، روغن دنده یا مایع دنده: هر چه اسمش را بگذارید، مایعی است بسیار غلیظ ، شبیه عسل است، و بوی یک کامیون گرم و چرب را می دهد که در جاده ایستاده است!. اگر این مواد را روی دستان خود قرار دهید، بوی آن برای روزها از بین نمی رود. روغن دنده قهوه ای تیره یا اگر نو و تمیز باشد کهربایی تیره است. اگر دیفرانسیل عقب شما نشتی دارد یا گیربکس استاندارد شما نشتی دارد، متوجه خواهید شد که این مایع چکه می کند. روغن دنده همچنین می تواند از مهر و موم یاتاقان چرخ یا مهر و موم محور عقب نشت کند.

گاهی اوقات می بینید که روغن از مرکز چرخ در سراسر رینگ چرخ خودرو آویزان شده است. گرد و غبار روی چرخ جمع می شود و سیاه می شود. اگر خودروی چهار چرخ متحرک دارید، روغن دنده ممکن است از محور جلو نیز نشت کند. بو به تنهایی به شما امکان می دهد تشخیص دهید روغن دنده است یا نه.

6. نشت مایعات فرمان

توصیف روغن فرمان به طور خاص دشوار است زیرا برخی از تولید کنندگان از مایع گیربکس استفاده می کنند و برخی از روغن فرمان برقی برند خود استفاده می کنند. هوندا از مایع فرمان برقی اختصاصی خود استفاده می کند که به رنگ کهربایی روشن است. مایع فرمان برقی ممکن است بوی متمایزی مانند روغن پخت و پز سوخته داشته باشد. اگر فکر می کنید ممکن است نشتی مایع فرمان برقی داشته باشید، اولین جایی که باید نگاه کنید مخزن است. مخزن دارای علائم بالا و پایین خواهد بود و باید به راحتی متوجه شد که سطح سیال پایین است یا خیر. نشانه های دیگر کم بودن مایعات این است که هنگام چرخاندن فرمان، پمپ برقی فرمان ناله می کند، یا هنگام چرخش در پارکینگ یا در سرعت های پایین، فرمان احساس سفت شدن می کند. رایج ترین جایی که فرمان برقی نشتی دارد در هر انتهای قفسه فرمان است. قفسه فرمان دارای مهر و موم انتهایی در دو طرف قفسه فرمان است. آنها اولین کسانی هستند که شروع به نشت می کنند زیرا بیشترین فرسودگی را دارند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *