فیلتر روغن

فیلتر روغن خودرو

به این صفحه امتیاز دهید post

فیلتر روغن خودرو

نقش فیلتر روغن خودرو، نظافت روغن موتور و جذب کردن کثیفی های آن می باشد. روغن موتور در خودروهایی که دارای موتور‌های احتراقی هستند نقش بسیار مهمی دارند. قطعات تشکیل دهنده موتور را از طریق جریانات آب یا هوا نمی توان خنک کرد. چرا که آب و هوا باعث اکسید شدن یا ایجاد فرسودگی در این قطعات خواهد شد. بهترین پیشنهاد امداد خودرو تهران 021 جهت خنک نمودن موتور، استفاده از روغن موتور می باشد و مقاومت زیادی در مقابل حرارت از خود نشان می دهند.

فیلتر روغن

نقش فیلتر روغن خودرو

  • کم کردن حرارت موتور

نقش اساسی فیلتر روغن خودرو، کم کردن حرارت بالای موتور می باشد.

  • بالابردن طول عمر روغن موتور

فیلتر روغن ماشین توسط تصفیه آلودگی‌های روغن موتور سبب بالارفتن طول عمر موتور خواهد شد.

  • کم شدن اصطحکاک قطعات

فیلتر روغن اصطحکاک قطعات موتور را روان می کند و کاهش می دهد.

  • کشش آلودگی‌ها و آلاینده‌ها

روغن موتور زمان عبور از داخل موتور باعث پاک نمودن آلودگی‌های درون آن خواهد شد. از این رو فیلتر روغن آلودگی‌های روغن را بخود  می‌گیرد. و روغن پاک شده را به موتور می دهد.

  • پاکسازی رسوبات موتور 

درون موتور قطعات فلزی متعددی هستند. در زمان حرکت خودرو و فعالیت موتور، قطعات موتور با یکدیگر برخورد دارند. به سبب دمای بالای موتور رفته رفته رسوباتی در موتور تولید می‌گردد. نقش فیلتر موتور جلوگیری از ایجاد این رسوبات می باشد.

نشانه های ایراد در فیلتر روغن

  • روشن شدن چراغ چک موتور

برخی از خودروها چراغ هشدار جهت اعلام کم‌شدن روغن موتور دارند. با فعال بودن این چراغ قطعاً باید سیستم روغن موتور ماشین خود را بررسی نمایید.

  • ریزش روغن از فیلترروغن

چناچه قسمت زیرین اتومبیل خود مقداری روغن مشاهده نمودید، امکان دارد این نشتی از فیلترروغن باشد.

کم شدن فشار روغن

آلودگی فیلترروغن میتواند سبب کاهش فشار روغن باشد. کم بودن شدید فشار خودرو ممکن است باعث کم شئن کارایی خودرو باشد، حتی امکان دارد خودرو هنگام رانندگی خاموش بشود.

تعویض فیلترروغن چه دلایلی دارد 

پس از مدتی فیلتر روغن به علت تصفیه روغن موتور و کشش آلاینده‌ها و رسوبات به خود، منافذش بسته خواهد شد. کاهش عملکرد فیلتر سبب بالا رفتن فشار در سیستم پمپ روغن موتور می‌گردد. به همین سبب یک سوپاپ اطمینان در فیلتر روغن وجود دارد. این قطعه در حالت بسته‌شدن این منافذ روغن تصفیه نخواهد شد و در اختیار موتور قرار می‌گیرد. که این مسئله می‌تواند باعث آسیب رسیدن یاتاقان خودرو شما بشود.

 

مقالات پیشنهادی : کلاج خودرو ــ شمع ماشین

زمان تعویض فیلتر روغن 

هر زمان که روغن‌ موتور تعویض می‌شود، توصیه می کنیم فیلترروغن ‌خودرو نیز تعویض گردد. زمانی که فیلتر‌روغن عوض نشود، میزانی از روغن سوخته استفاده شده درون فیلترروغن بماند. این موضوع سبب ترکیب با روغن تازه می‌شود. چون تقریباً 0.5 لیتر روغن باقی مانده در فیلترروغن نیز با عوض کردن روغن موتور، تخلیه خواهد شد.

انواع فیلترروغن

فیلترروغنی کاغذی

این فیلتر‌ها از کاغذهای مخصوصی ایجاد شده اند که قادر به گرفتن آلودگی‌ها و ناخالصی‌های بیشتر از 40 میکرومتر را دارند. فیلترهای روغنی کاغذی ارزان‌تر از نوع سلولزی آنها هستند.

فیلتر‌های روغنی سلولزی

فیلترهای روغن سلولزی از ترکیب سلولز و الیاف کاغذی تشکیل می شود و رسوبات و ناخالصی‌های کوچکتری بین 5 تا 10 میکرومتر را قادر است به خود جذب نماید. فیلتر‌ روغنی سلولزی عملکرد و قیمت بالاتری نیز دارند.

ساختار فیلترروغن

فیلترروغن اتومبیل در قسمت زیرین خودرو و در قسمت ورود روغن به موتور موجود می باشد. ساختاری استوانه‌ و گرد را دارا می باشد. قسمت های تشکیل دهندۀ آن شامل فیلتر کاغذی یا فیلتر سلولزی، سوپاپ اطمینان، سوپاپ ضدتخلیه، نگهدارنده و در ضخیم می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *