علت یاتاقان زدن خودرو چیست؟

به این صفحه امتیاز دهید post

تمام وسایل نقلیه دارای چرخ باید دارای بلبرینگ چرخ باشند. نه تنها آنها را روی چرخ ماشین ها، بلکه روی چرخ دوچرخه، چرخ دستی و حتی هواپیما پیدا خواهید کر

 

اتاقان های چرخ اساساً گروهی از توپ ها هستند که به یک حلقه فلزی متصل می شوند. این اجزا در داخل توپی چرخ قرار دارند. اگر نمی دانید، توپی چرخ، ناحیه فلزی توخالی در وسط چرخ است. هر چرخ بر روی توپی چرخ پیچ می شود.

همانطور که چرخ ها در هنگام رانندگی خودرو می چرخند، بلبرینگ چرخ ها به چرخش چرخ ها کمک می کند. این اصطکاک را کاهش می دهد و تجربه رانندگی بسیار نرم تری ایجاد می کند.

فهرست مطالب

5 دلیل اصلی برای اینکه شما بلبرینگ چرخ ها پر سر و صدا یا بد هستید

مانند هر جزء متحرک دیگر در یک وسیله نقلیه، یاتاقان چرخ ها هر زمان که وسیله نقلیه خود را برانید کمی فرسوده می شوند. از آنجایی که چرخ های شما با وزن زیادی در بالای آنها می چرخند، فشار زیادی به بلبرینگ چرخ وارد می کند. ممکن است در نهایت به جایی برسد که بلبرینگ چرخ شما بیش از حد فرسوده شود.

علائم خرابی بلبرینگ چرخ‌ها می‌تواند متفاوت باشد، اما اغلب متوجه صداهای غیرعادی می‌شوید. این نشانه آن است که آنها آسیب دیده اند و باید فوراً تعویض شوند. اگر این کار را به موقع انجام ندهید، می تواند عواقب شدیدتری در حین رانندگی داشته باشد.

البته بلبرینگ چرخ ها همیشه به خودی خود خراب نمی شوند. آنها می توانند از حوادث مختلفی که ممکن است پیش بیاید بوجود آیند. اینها چیزهایی هستند که می توانند پیش از موعد به بلبرینگ چرخ شما آسیب وارد کنند، قبل از اینکه از کار بیافتند به داد آنها برسید!

در اینجا پنج مورد از رایج ترین دلایل آسیب دیده و پر سر و صدا یاتاقان های چرخ آورده شده است.

1) خیابان های پر آب

یاتاقان های چرخ در برخورد با آب مشکل دارند. اگر در یک خیابان سیل زده رانندگی می کنید، مهر و موم نمی تواند از ورود آب به بلبرینگ شما جلوگیری کند. دلیل اینکه این امر باعث آسیب به یاتاقان ها می شود به دلیل روان کننده است.

تمام بلبرینگ های چرخ قبلاً توسط سازنده روغن کاری شده اند. این معمولاً یک روان کننده مبتنی بر نفت است که به خوبی با آب مخلوط نمی شود. اگر یاتاقان های چرخ شما به این شکل در معرض آب هستند، باید بلبرینگ ها را تعویض کنید. آنها نمی توانند تعمیر شوند.

2) جاده های ناهموار

هنگام رانندگی فشار زیادی به بلبرینگ چرخ شما وارد می شود. هرچه بیشتر در جاده ها و زمین های ناهموار رانندگی کنید، یاتاقان های چرخ شما فرسوده تر و آسیب دیده تر می شوند.

در نهایت، گلوله های فولادی یاتاقان ها مناطق کوچک آسیب دیده و سایر عیوب ایجاد می کنند که توانایی آنها را در کاهش اصطکاک چرخ ها محدود می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، تعویض بلبرینگ چرخ شما ضروری است.

3) تایرها متعادل نیستند

بخشی از هر روال نگهداری خوب خودرو این است که تایرهای خود را متعادل کنید. در غیر این صورت، یاتاقان های چرخ خاصی نسبت به سایر یاتاقان های چرخ خودرو، فشار و استرس بیشتری را تحمل می کنند. این باعث می شود که آنها سریعتر فرسوده شوند و صدا و آسیب ببینند. برای جلوگیری از این اتفاق باید چرخ های خود را متعادل نگه دارید.

4) تصادف اتومبیل

اگر در تصادف اتومبیلی که به چرخ‌های شما آسیب رسانده یا حتی کمی فرورفته است، درگیر شده‌اید، ممکن است بلبرینگ چرخ‌های شما نیز ضربه خورده باشد.

این به راحتی می تواند باعث شود که آنها به حدی آسیب ببینند که از کار بیفتند و صداهای عجیبی ایجاد کنند که شما نمی خواهید بشنوید. خوشبختانه، هر تعمیرگاه خوب زمانی که چرخ های آسیب دیده در نتیجه تصادف باشد، به بلبرینگ چرخ آسیب دیده مشکوک می شود.

5) نصب ضعیف

اگر به تازگی بلبرینگ چرخ های جدیدی را نصب کرده اید و قبلاً متوجه صداهای عجیب و غریب و مشکلات دیگر شده اید، پس باید به این معنی باشد که بلبرینگ چرخ شما به درستی نصب نشده است. یا مکانیک سهل انگاری کرده یا بلبرینگ چرخ ها را طبق مشخصات سازنده نصب نکرده اند.

در هر صورت، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که به تعمیرگاه مکانیکی بروید و بخواهید بلبرینگ ها را به درستی نصب کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *