لرزش خودرو به چه دلایلی رخ می‌دهد | رفع مشکل لرزش ماشین در حال حرکت

علت لرزش ماشین

به این صفحه امتیاز دهید post

لرزش ماشین

همه ما عاشق رانندگی با سرعت بالا در بزرگراه ها و آزادراه ها، حتی در شهر هستیم. اما در زمان لرزش ماشین چه احساسی دارید؟ لرزش فرمان خودرو می تواند بسیار آزاردهنده و خطرناک باشد، بنابراین مهم است که بدانید چه چیزی باعث لرزش خودرو می شود.

لرزش هایی مانند این علائم مشکلات عمده خودرو هستند که برای ایمنی و راحتی شما در جاده باید برطرف شوند. یک راننده متخصص به راحتی می تواند علت لرزش خودرو را شناسایی و رفع کند.

دلایل لرزش خودرو | لرزش فرمان ماشین

با این حال، این یک چالش برای بسیاری از رانندگان کم تجربه خواهد بود، به خصوص اگر لرزش ماشین را در سرعت های بالا تجربه کنند. اگر برای اولین بار است که لرزش خودرو را تجربه می کنید، توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب بیشتر به خودرو، در اسرع وقت خودرو نسبت به تعمیر خودرو ( تعمیر خودرو در محل ) . اگر نمی دانید چرا ماشین می لرزد، نگران نباشید. در این قسمت از وبلاگ امداد خودرو تهران 021 می توانید اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.

علت لرزش ماشین

ابتدا برای پیدا کردن علت لرزش خودرو خود باید ببینید که لرزش زمانی احساس می شود که سرعت بیش از صد کیلومتر در ساعت باشد یا زمانی که خودرو به کندی حرکت می کند. بنابراین، باید تعیین کنید که چه زمانی لرزش ماشین رخ می دهد تا منبع مشکل را پیدا کنید. چه اتفاقی می افتد اگر ماشین هنگام رانندگی با سرعت کم، سرعت ثابت یا در حال حرکت لرزش داشته باشد؟ دلایل مختلفی برای لرزش خودرو روی هر سطحی وجود دارد. در ذیل مهمترین دلایلی که باعث ایجاد لرزش در خودرو می شود را به شما نشان خواهیم داد:

1- بررسی لاستیک خودرو

اگر پس از قرارگذاری لاستیک های جدید هنگام رانندگی با سرعت بالا، لرزش ماشین خود را احساس کردید، ممکن است لاستیک ها تعادل نداشته باشند. لاستیک نامتعادل در هنگام حرکت در جاده با سرعت متوسط، لرزش نامتعادلی ایجاد می کند.

با افزایش سرعت خودرو، تعداد دور لاستیک بیشتر می‌شود و لرزش خودرو آشکارتر می شود. اگر حتی با سرعت ثابت این موضوع را احساس می‌کنید، سرعت ممکن است بدتر شود. لاستیک های بد می توانند یکی از دلایل لرزش ماشین شما باشد.

2- پیچ و مهره هرز یکی از دلایل لرزش ماشین

یکی دیگر از دلایل لرزش ماشین شل بودن پیچ و مهره است. به ندرت خودروها بدون دلیل پیچ یا مهره شل دارند. معمولاً بعد از اینکه برای تعمیر یک قطعه به تعمیرگاه رفتید و تعمیر کامل شد، ممکن است تکنسین فراموش کند که پیچ ها را بپوشاند یا ببندد.

بنابراین ممکن است قطعه شروع به لرزش کند و لرزش خفیفی ایجاد کند. مشکل اینجاست که اگر پیچ ها سفت نشوند، احتمال آسیب کامل قطعه یا حتی جدا شدن آن از ماشین وجود دارد. بنابراین، همیشه پس از سفت کردن چرخ و قطعات، پیچ ها و مهره ها را بررسی کنید.

3- فرسودگی و خرابی شمع و وایر

شمع های کثیف یا شکسته بقدری خطرناک می‌باشند که می توانند باعث آتش سوزی موتور خودرو شوند. اگر خرابی شمع سطحی و ناچیز باشد، معمولا فقط لرزش ماشین بطور خفیف انجام می‌شود. این ارتعاش را می توان در حالت ثابت، با سرعت ثابت یا با افزایش سرعت انجام داد. اگر مدتی است که از شمع های خودرو خود سر نزده اید، توصیه می کنیم آنها را بررسی و تمیز کنید.

4- کالیپر ترمز خودرو

یکی دیگر از دلایل لرزش خودرو خرابی کالیپر ترمز است. اگر ماشین تحت فشار دچار خرابی و فرسودگی شود، در نهایت منجر به لرزش ماشین خواهد شد. این لرزش از کولیس در سرعت های پایین احساس نمی شود اما در سرعت های بالا لرزش کالیپر محسوس است.

این لرزش معمولا در فرمان است. با ادامه خرابی، ممکن است متوجه مشکل در سایر قسمت‌ها شوید، از جمله لرزش مداوم فرمان، بویی که از چرخ‌ها می‌آید و خرابی طولانی دیسک. اگر به کالیپر فرسوده مشکوک هستید، توصیه می کنیم تمام چرخ ها را چک کرده و بو کنید تا ببینید کدام چرخ ها بوی سوختگی ندارند.

5- عدم تعادل باد لاستیک خودرو

تعادل نامناسب باد لاستیک یکی دیگر از دلایل رایج لرزش ماشین است که باعث خمیدگی تعادل در خودرو نیز می شود. به مرور زمان، لاستیک های خودرو دچار فرسودگی می شوند که منجر به از دست دادن تعادل و لرزش در خودرو می شود. از جمله دلایلی که باعث عدم بالانس لاستیک می شود می توان به فرسوده بودن لاستیک ها، شل بودن بالانس، جدا شدن لاستیک ها و موارد دیگر اشاره کرد. برای برطرف کردن این مشکل، خودرو را به تعمیرگاه ببرید تا لاستیک ها را تعمیر کنند.

راهکارهایی برای رفع لرزش ماشین

هنگام بروز مشکل لرزش ماشین، هر چه زودتر باید نسبت به رفع مشکل خود اقدام نمایید. سپس راه حل هایی را به شما می گوییم که می تواند مشکلات ارتعاشی شما را حل کند.

  1. برقراری تعادل در چرخ خودرو
  2. سفت کردن مهره‌های شل
  3. تعمیر یا تعویض شمع خودرو
  4. تعویض پایه شکسته موتور
  5. سرویس کالیپر خودرو
  6. تعویض اَکسل ( میل محرک )

کلام آخر

در این مطلب از امداد خودرو تهران 021 با شما عزیزان همراه بوده ایم و دلایل و راهکارهای علت لرزش ماشین را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. همانطور که می دانید لرزش خودرو می تواند بسیار خطرناک باشد و در صورت مواجه شدن با آن بهتر است بلافاصله به دنبال علت لرزش ماشین باشید. اگر اطلاعات زیادی در مورد خودرو ندارید، پیشنهاد می کنیم از یک سرویس یا تکنسین حرفه ای کمک بگیرید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

اگر در وسط بزرگراه به مشکل خوردید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و با کارشناسان تماس بگیرید تا رفع خرابی را در محل انجام دهند یا در صورت نیاز از یدک کش استفاده نمایند. اگر با دلیل دیگری برای لرزش خودرو مواجه شدید، حتما علت لرزش ماشین را با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *