علت بد جا رفتن دنده ماشین

به این صفحه امتیاز دهید post

گیربکس اتوماتیک یک سیستم حیاتی در وسیله نقلیه شما است و برای اطمینان از کارکرد طولانی مدت نیاز به مراقبت و توجه مناسب از سوی شما دارد. بسیاری از مردم نمی دانند که گیربکس اتوماتیک ممکن است هزینه بیشتری نسبت به یک موتور داشته باشد. اگر می خواهید از تعمیر اساسی جلوگیری کنید، توجه به علائم و مشکلاتی که در اینجا گفته می شود بسیار مهم است.

علائم گیربکس اتوماتیک

  • احساس ساییدن یا لرزش در دنده
  • خودرو در هنگام تعویض دنده درگیر نمی شود یا پاسخ نمی دهد
  • صدا ایجاد می کند: ناله کردن، زمزمه کردن یا کوبیدن، در حالت خنثی پر سر و صدا
  • بوی سوختن می دهد
  • لغزش چرخ دنده ها
  • سیال انتقال کم یا نشتی
  • روشن بودن چراغ موتور را بررسی کنید
  • چرخ دنده لیز خوردن
  • مایع کم یا نشتی
  • بررسی کن که چراغ های موتور روشن باشد. این مقاله ممکن است خیال شما را راحت کند یا زنگ خطر را در ذهن شما به صدا درآورد. در هر صورت ما قصد داریم با اطلاعات زیر به شما کمک کنیم. با داشتن دانش مناسب، می توانید تصمیمی آگاهانه در مورد اینکه چه کاری انجام دهید (در صورت وجود) بگیرید.

این علائم گیربکس اتوماتیک به شما می گوید که توجه کنید
گیربکس اتوماتیک شما یک سیستم بسیار پیچیده مکانیکی و کامپیوتری است. به همین دلیل تعمیر گیربکس اتوماتیک شما می تواند گرانتر از موتور شما باشد (بسته به ماشین خاص شما). این بدان معناست که اگر یکی از این علائم ظاهر شد بهتر است به جای نادیده گرفتن یا صبر کردن برای از بین رفتن آن توجه کنید. در صورت غفلت از خدمات آن، ممکن است هزینه و ناراحتی زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

1. ساییدن یا لرزش در دنده

گیربکس اتوماتیک شما معمولاً هنگام تعویض دنده به دنده به آرامی کار می کند. هنگام تعویض دنده خودرو، نباید احساس ساییدگی، لیز خوردن یا لرزش داشته باشید. هنگامی که یک انتقال شروع به مشکلاتی می کند، این علائم می توانند ناچیز به نظر برسند. اما، بهتر است در این مرحله توجه کنید زیرا احتمالاً با استفاده بدتر می شود. اگر در حال حاضر هنگام تعویض ماشین احساس ناراحتی می کنید، وقت آن است که آن را سوار کنید تا ما آن را بررسی کنیم. به طور معمول وقتی گیربکس های اتوماتیک دنده ها آسیب دیده اند، به تدریج بدتر می شوند.

خلاصه: این مشکل جدی تری است و زمان بسیار مهم است. مطمئن شوید که خودروی خود را به زودی به متخصص گیربکس اتوماتیک واجد شرایط تحویل دهید.

2. خودرو در دنده درگیر نمی شود یا پاسخ نمی دهد

وقتی خودروی خود را به حرکت در می‌آورید یا دنده عقب می‌گذارید، بلافاصله پاسخ می‌دهد یا تاخیر دارد؟ گیربکس ماشین وقتی درایو یا دنده عقب میزاری اصلا درگیر نمیشه؟ این هر دو مسائلی هستند که ممکن است نشانه یک مشکل باشند. این می تواند نشان دهنده مشکلی در مایع شما باشد که خواص محافظتی آن تحلیل رفته و غلیظ شده است. در این مورد یک تبادل مایع خوب می تواند به شما کمک کند.

مواقع دیگر ممکن است با مشکل سیستم کامپیوتری مواجه شوید. گاهی اوقات ریست کردن کامپیوتر ماشین نیز می تواند مشکل را حل کند. می توانید این کار را خودتان با جدا کردن باتری به مدت 30 دقیقه انجام دهید. این می تواند به آن اجازه تنظیم مجدد را بدهد. اگر این کمکی نکرد، وقت آن رسیده است که به یک مکانیک گیربکس واجد شرایط اجازه دهید شما را جستجو کند.

نکته: وقتی گیربکس اتوماتیک شما درگیر نمی شود یا تاخیر می اندازد، وقت آن رسیده است که کسی به آن نگاه کند. اکثر مشکلات ناشی از این علائم جزئی هستند، اما بهتر است مطمئن شوید تا بعداً 1000 دلار هزینه نداشته باشید.

3. صدا ایجاد می کند: ناله کردن، زمزمه کردن یا کوبیدن، پر سر و صدا در حالت خنثی

اگر ناگهان شروع به شنیدن صدای ناله، زمزمه یا هق هق در زیر خودروی خود کردید که قبلاً نشنیده اید، ممکن است با مشکل انتقال مواجه شوید. این مشکل ممکن است جزئی باشد، اما می تواند نشانه چیز بدتری باشد.

برخی از صداهایی که از گیربکس شما می آید می تواند ناشی از خراب شدن مایع گیربکس اتوماتیک شما باشد. این مایع کار سنگینی برای روغن کاری کردن مقدار شگفت انگیزی از چرخ دنده ها و اجزای مکانیکی دارد. با گذشت زمان و استفاده، آن مایع خاصیت محافظتی خود را از دست می دهد و این اصطکاک را متوقف نمی کند. اصطکاک چیزی است که به سیستم پیچیده گیربکس اتوماتیک آسیب می رساند.

اگر صداهای کوبنده را می شنوید و مشکوک هستید که از گیربکس می آید، ممکن است گیربکس شما قبلاً یک قسمت داخلی داشته باشد که منتشر می شود. اگر اینطور است، مهم است که فوراً یک مکانیک گیربکس اتوماتیک واجد شرایط به آن نگاه کنید.

نکته: برخی از صداها مشکلات ساده ای هستند که ممکن است به دلیل مایع گیربکس شما باشند، در حالی که برخی اوقات ممکن است جدی تر باشند. در صورت امکان حتماً روغن گیربکس اتوماتیک خود را بررسی کنید.

4. بوی سوختن آن را می دهد

ماشین شما نباید بوی سوختگی داشته باشد و این موضوعی است که باید نگران آن باشید. یکی از شایع ترین دلایل بوی سوختگی از انتقال، داغ شدن بیش از حد مایع است. مایع گیربکس شما نقش بسیار مهمی در محافظت از این سیستم بسیار گران قیمت و پیچیده دارد که به درستی کار می کند. عمدتاً روانکاری است.

هنگامی که توانایی روانکاری مایع گیربکس شما کاهش می یابد، همانطور که با گذشت زمان و مسافت پیموده شده کاهش می یابد، باعث ایجاد اصطکاک مخرب بین تمام قطعات می شود. اصطکاک باعث تجزیه قطعات و تجمع زباله و لجن احتمالی می شود.

5. لغزش چرخ دنده ها

آیا ماشین شما در مونقع استفاده از دنده خارج می شود یا کشش را از دست می دهد؟ اگر چنین است، این یک مشکل ایمنی جدی است. اگر گیربکس شما وقتی پشت فرمان هستید در دنده ها می لغزد و از آن خارج می شود و برای جلوگیری از بروز مشکل باید به آن گاز بدهید،پس حرکت با آن بسیار خطرناک است.

کامپیوتر ماشین شما به گیربکس می گوید که چه زمانی بین یک دنده به دنده دیگر تعویض کند. به ماشین شما می گوید که چه زمانی نیرو را به چرخ های شما ارسال کند. اگر چیزی در اینجا خراب باشد، سیگنال به درستی ارسال نمی شود.

خلاصه: لیز خوردن دنده‌ها یک مشکل ایمنی جدی است. اگر گیربکس اتوماتیک خودروی شما در دنده‌ها می‌لغزد یا از دنده خارج می‌شود، فوراً با خیال راحت با مغازه تماس بگیرید یا به فروشگاه مراجعه کنید. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید به ماشین خود برای رانندگی در اینجا اعتماد کنید، با ما تماس بگیرید و ما می‌توانیم برای شما یدک‌کشی ترتیب دهیم.

6. سیال انتقال کم یا نشتی

آیا یک مایع قرمز روشن یا احتمالاً کثیف قرمز تیره را در خیابان یا کف گاراژ خود دیده اید؟ احتمالاً مایع گیربکس اتوماتیک را می بینید. از آنجایی که مایع گیربکس هرگز نباید نشت کند، این می تواند منجر به خرابی بسیار جدی و کامل گیربکس شما شود – که بسیار ناخوشایند و پرهزینه است (اغلب بیشتر از یک موتور جدید).

بر خلاف روغن موتور، روغن گیربکس معمولاً به دلیل زمان و مسافت پیموده شده کاهش نمی یابد. بنابراین، اگر می بینید که مایع انتقال کم است، در جایی نشت دارید. سیال کم می تواند اصطکاک بزرگی در گیربکس شما ایجاد کند که باعث خراب شدن قطعات داخل و در نهایت به خرابی کامل گیربکس می انجامد.

نکته: نشتی و مایع کم در انتقال شما طبیعی نیست. اگر زودتر مشکل را پیدا کنید، تعمیر احتمالاً کوچکتر است. به دنبال مایع قرمز رنگ زیر ماشین خود بگردید تا متوجه شوید که آیا نشتی دارید. قبل از اینکه مشکل بزرگی شود، آن را به درستی وارد فروشگاه کنید.

7. روشن بودن چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ «Check Engine» شما وجود دارد تا به شما کمک کند تا متوجه شوید مشکل فعلی یا آتی در خودروی شما وجود دارد. اما این چراغ می تواند نشان دهنده مشکل بسیاری از سیستم های مختلف در ماشین شما باشد، نه فقط گیربکس شما.

گیربکس شما حاوی حسگرهای متعددی است که می توانند هر چیزی غیرعادی را در گیربکس شما تشخیص دهند – خیلی بیشتر از شما. این سنسورها سیگنال هایی را به رایانه شما ارسال می کنند که نشان می دهد چیزی اشتباه است. سپس چراغ چک موتور آن پیغام را برای شما ارسال می کند که مشکلی وجود دارد.

چرا چراغ چک موتور بررسی شده است؟ خوب، به این دلیل است که اگر مشکل مربوط به انتقال شما باشد و تشخیص زودهنگام نشان دهنده مشکل باشد، راه حل شما ممکن است کوچک باشد. اگر صبر کنید، می‌توانید غم و اندوه و پول زیادی را برای خود به ارمغان بیاورید.

نکته: اگر چراغ چک موتور شما روشن است، فوراً آن را بررسی کنید. ممکن است این یک چیز بسیار کوچک باشد که رایانه شما آن را حس کرده است و به دلیل تعمیر می تواند 1000 درصد از شما را ذخیره کند.

در آخر

بسیاری از مشکلات گیربکس شما از اندک شروع می شود. نادیده گرفتن سیگنال هایی مانند علائم ذکر شده در بالا معمولاً منجر به تعمیرات بسیار پرهزینه می شود. برخی از تعمیرات کوچک و مقرون به صرفه هستند و می توانند از پرداخت صورت حساب هنگفت در آینده جلوگیری کنند. اگر آرامش خاطر و پولتان برایتان مهم است و هر یک از این مشکلات گیربکس اتوماتیک را تجربه کردید، با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *