شمع ماشین و علائم خرابی آن

شمع ماشین و علائم خرابی آن

به این صفحه امتیاز دهید post

شمع خودرو و علائم خرابی آن

شمع ماشین از قطعات بسیاری مهمی می باشند که در موتورهای احتراق داخلی قرار دارند و نقش بسیار مهمی در زمان کار کردن خودرو دارند و در صورت نبود شمع و یاخرابی آن قطعۀ دیگری وجود ندارد که در خودرو عمل احتراق انجام دهد. همچنین مشکلات عمده تری امکان دارد برای خودروی شما ایجاد شود که مربوط به پیشرانۀ خودرو می باشد و علت آن کثیف بودن یا خرابی شمع می باشد.

شمع

شمع خودرو چه نقشی دارد ؟

این قطعات، نقش بسیار مهمی برای خودرو دارند. بطوری که با استفاده از جریانات الکتریکی باتری به سمت کوئل، به منظور ایجاد احتراق ترکیب هوا و سوخت در سیلندرها، جرقه هایی ایجاد می کنند.

جریان برق داخل شمع حرکت کرده و در قسمت انتهایی شمع، به صورت یک قوس الکتریکی با قدرت بالا تشکیل می شود. این قوس ایجا شده همان جرقه ای می باشد که ترکیب هوا و سوخت را دارای احتراق می کند.

دلایل گوناگونی وجود دارند که شمع ماشین کار نکند. بطور کلی هر اتفاقی که سبب شود تا شمع ماشین، روغنی بشود یا حالت دوده به خود بگیرد و یا هر اتفاق دیگری که در جریان برق اختلال ایجاد می کند، سبب می شود تا شمع عملکرد خوبی نداشته باشد.

خرابی شمع ماشین چه علائمی دارد ؟

باید توجه داشته باشیم که برای ماشین خود از قطعاتی باید استفاده کنیم که مورد تأیید خودروسازان باشد. استفاده از شمع های اصل و اورجینال ( غیر تقلبی ) باعث می شود تا از بسیاری از آسیب دیدگی ها که امکان دارد به موتور و سایر قطعات الکتریکی وارد شود، جلوگیری کنیم.

و اما در ادامه می خواهیم علائمی که نشان می دهد شمع ماشین خراب است را برای شما بازگو کنیم تا در صورت لزوم شمع ماشین را تعویض کنید.

1- موتور ماشین در عمل احتراق نقض دارد

هنگامی که احتراق مخلوط سوخت و هوا دارای مشکل باشد، ایجاد آن نیز ناقص خواهد بود. این مشکل می تواند زمانی رخ بدهد که عمل احتراق در زمان مناسبی انجام نپذیرد.

در مواقعی که در پیشرانۀ خودرو، عمل احتراق کامل ایجاد نشود، سوخت ایجاد شده دارای آلودگی هایی می شود که برای محیط زیست، آسیب بسیاری بوجود خواهد آورد.

پس زمانی که در شمع ماشین ها جرقه ناقص ایجاد می شود، احتمالاً عمل احتراق در پیشرانۀ خودرو ناقص انجام گرفته است و باید سریعتر مشکل ربا برطرف کنید تا از آسیب های جدی تر جلوگیری نمایید.

2- خودرو در حالت درجا باشد و لرزش و سر و صدا وجود داشته باشد

ایجاد سر و صدا و لرزش در برای خودروی ماشین هنگامی که در حالت درجا کار می کند، می تواند از علائم کارکرد نامطلوب شمع خودروی شما باشد. علت ایجاد این اتفاق این است که اکسیژن ماشین دچار اشتباه می شود و دلیل آن نیز وجود سوخت حاصل از عدم احتراق صحیح شمع می باشد.

هنگامی ایجاد لرزش و وجود سر وصدا برای خودروی شما، معمولاً دور موتور نیز دارای نوساناتی خواهد بود. می تواند وجود این نوسانات را از طریق نمایشگر خودرو یا توجه به صدای پیشرانۀ خودرو تشخیص دهید. این سر و صدا با توجه به کیزان دور موتور ماشین کم و زیاد می شوند.

 

3- شتاب گیری خودرو سخت انجام می گیرد

معمولاً زمانی که شمع خودرو کارکرد خوبی ندارد، عدم احتراق صحیح در پیشرانۀ خودرو که منجر به تأخیر پیشرانه در شتابگیری خودرو خواهد شد، می تواند یکی از دلایل آن ( خرابی شمع ) باشد.

هنگامی که شمع خودرو عمل جرقه زنی را به خوبی انجام ندهد، شتابگیری خودرو نیز به سختی اتفاق خواهد افتاد. اگر جرقه ای که از سوی شمع خودرو بوجود می آید مطلوب نباشد، پیشرانۀ خودرو نیز در زمان شتابگیری و گاز خوردن خودرو، عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهد.

4- کارایی نامطلوب و افرایش مصرف سوخت

امکان دارد در مواقعی عمل احتراق در سیلندر خودرو به خوبی انجام نگیرد. علت این موضوع می تواند میزان بالای سوخت در ترکیب سوخت و هوا باشد. این احتراق ناقض سبب می شود تا به مرور زمان، از کارایی پیشرانۀ خودرو کاسته شود. همچنین وجود میزان سوخت بالا در ترکیب سوخت و هوا سبب می شود تا مقادزی از سوخت سوزانده نشده ازخودرو خارج شود.

عوامل و دلایل زادی وجود دارند که باعث افزایش مصرف سوخت می باشند. اما توصیه می کنیم در صورتی که افزایش مصرف سوخت، بطوری یکباره و ناگهانی صورت گرفت، معمولاً مشکل از شمع ماشین ( خرابی و یا کثیفی ) می باشد.

 

5- روشن شدن سختِ خودرو

اگر شمع خودرو خراب باشد، پیشرانۀ خودرو به سختی فعال می شود. بنابراین هنگام روشن شدن خودرو، نیروی بیشتری برای برای روشن شدن خودرو مصرف می شود.

شمع ماشین و علائم خرابی آن

6- چراغ چک ماشین

احتراق ناقص در خودرو سبب می شود تا سوخت ماشین کاملاً نسوزد و در نتیجه در کاتالیزو جمع بشود. این سوخت های جمه شده در کاتالیزور بعد از مدتی مشتعل می شوند و سرامیک های کاتالیزور را دچار آسیب دیدگی می کند.

خرابی کاتالیزور ماشین، باعث می شود تا گازهای آلایندۀ بیشتری از اگزوز خازج شوند. این افزایش برای محیط زیست آسیب جدی در بر خواهد داشت.

پس از مدتی، مشاهده می کنید که کاتالیزور به خوبی کار نمی کند و در نتیجه سبب کاهش توان موتور خواهد شد. در این زمان چراغ جک ماشین روشن می شود.

  • لازم است بدانید که یکی از نشانه های خرابی کاتالیزور، بوی نامطلوبی است که از اگزوز خارج می شود.

 

منبع

عمر مفید شمع

معمولاً عمر مفیدی که شمع برای خودروهای مختلف دارد بین 40 تا 80 هزاز کیلومتر می باشد. البته شمع هایی وجود درند که طول عمر بیشتری داشته باشند. ولی معمولاً کارایی مفید خود را در همین بازه از خود نشان می دهند و به مرور زمان. پس از مدتی کارایی خود را به میزان قابل توجهی ( نسبت به روز اول ) از دست خواهند داد.

 

پیشنهاد برای مطالعه :  بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم ــ کاتالیز ترمز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *