سیم کشی خودرو - سیم کشی ماشین - سیم کشی خودرو در تهران

سیم کشی خودرو

به این صفحه امتیاز دهید post

سیم کشی خودرو

سیم کشی خودرو سیستمی است که در تمامی خودروها نصب می شود و یکی از مهم ترین و اساسی ترین قطعات خودرو به شمار می رود زیرا با استفاده از سیستم سیم کشی خودرو می توان از آپشن ها و قطعات برقی خودرو استفاده کرد.

به دلیل اینکه تمامی سرویس هایی که خودرو  برای راحتی و آسایش راننده و سرنشینان ارائه می دهد به لطف وجود و انجام سیم کشی خودرو است تمام آپشن های خودرو بدون وجود سیم کشی خودرو از بین رفته و تحت شعاع قرار می گیرد.

دلایل ورود آسیب به سیم کشی خودرو

نوسانات ولتاژ می تواند به سیستم سیم کشی خودرو آسیب برساند . با شکستن و آسیب دیدن برخی از نقاط سیم کشی خودرو ، سیستم برقی چار برقرار کردن اتصالی می شود و می‌تواند باعث آتش‌سوزی و از کار انداختن خودرو شود.

یکی دیگر از مواردی که می تواند به سیم کشی خودرو آسیب برساند، خرابی باتری خودرو است. اگر باتری خودرو آسیب ببیند و نتواند برق را به درستی به قطعات برساند، سیم کشی خودرو گرم می شوند و به آنها آسیب می رسانند، بنابراین معمولاً بعد از دو سال باید باتری خودرو را تعویض کنید.

اگر احساس می کنید باتری ماشین شما مشکل دارد، می توانید از ابزارهای مختلفی مانند دیاگ برای عیب یابی سیم کشی خودرو خود استفاده کنید.

نحوه عیب یابی سیم کشی خودرو

برای رفع مشکلات سیم کشی خودرو می توان از ابزارهای پیشرفته ای استفاده کرد که در همه کارگا های مکانیکی و باتری سازی وجود ندارد و برای این کار باید به کارگاه مجهز مراجعه کرد.

اما یکی از رایج ترین وسایلی که می توانید برای یافتن عیوب و ایرادات الکتریکی خودرو از آن استفاده کنید دستگاه دیاگ است، این دستگاه از طریق کابل به کامپیوتر خودرو متصل می شود و می توانید سنسورهای قطعات سیم کشی خودرو را بررسی کنید و در صورت اتصالی و نوسان در سیستم سیم کشی خودرو ، دستگاه به شما نشان می دهد و می توانید آن را برطرف کنید.

برطرف کردن ایراد سیم کشی خودرو

می توانید برای رفع مشکلات سیم کشی خودرو خود از یک مکانیک همراه کمک بگیرید . اگر بتوانید مشکل سیم کشی خودرو را تشخیص دهید ، باید قسمتی از سیم کشی خودرو را که مشکل دارد تعویض کنید ، در غیر این صورت باید کل سیم کشی خودرو را بررسی کنید که این کار وقت گیر است. این کار به دقت بالایی نیاز دارد و اگر هنوز نمی توانید مشکل سیم کشی را پیدا کنید، باید تمام سیم کشی خودرو را تعویض کنید.

اجزای مختلف سیم کشی خودرو

سیم کشی خودرو یکی از قطعات اصلی و ثابت سیستم برق خودروهای قدیمی و مدرن است. بسته به نوع خودرو و اجزای الکتریکی آن برای  سیم کشی خودرو می تواند پیچیده یا ساده باشد. بنابراین تمامی سیستم های الکتریکی خودرو از کابل برای توزیع توان خروجی خود استفاده می کنند.

سیم کشی خودرو الکتریسیته تولید شده توسط دینام را به تمام اجزای الکتریکی منتقل می کنند و به آنها انرژی می دهند. در مرحله بعد، با اجزای مختلف سیم کشی خودرو آشنا شوید.

سیم ها در سیم کشی خودرو

سیم ها در سیم کشی خودرو ها علاوه بر تامین برق ، گاهی اوقات وظیفه انتقال اطلاعات و سیگنال های دریافتی از سنسورها را در سیم کشی خودرو  نیز بر عهده دارند . بنابراین از انواع کابل ها با ظرفیت های مختلف در سیم کشی خودرو استفاده می شود.

مقاومت هر سیم در سیم کشی خودرو نیز باید با توجه به جریان عبوری از آن انتخاب شود. زیرا عدم تطابق سیم و مقاومت عبور منجر به ذوب شدن سیم ها در سیم کشی خودرو می شود. همچنین کابل ها باید حفاظت حرارتی لازم را داشته و از کیفیت کافی برای مقابله با عناصر مخرب موجود برخوردار باشند.

بر این اساس چندین پارامتر مهم برای هر سیم کشی خودرو در نظر گرفته می شود که این پارامترها در انتخاب کارایی آن تاثیر می گذارند از جمله:

 

طول سیم برای سیم کشی خودرو

طول سیم ارتباط مستقیمی با مقاومت سیم کشی خودرو آن دارد. این بدان معنی است که هر چه سیم در سیم کشی خودرو بلندتر باشد، مقاومت آن بیشتر است.

در واقع سیم های بلندتر به دلیل طول بیشتر، ظرفیت انتقال حرارت بالاتری دارند. با این حال، مقاومت بالای آنها باعث کاهش مقدار جریان مجاز از آنها در انتقال محتوای مورد نظر در سیم کشی خودرو می شود.

جنس سیم مورد نیاز در سیم کشی خودرو

سیم ها برای استفاده در سیم کشی خودرو معمولا از مس ساخته شده است. در واقع کیفیت این مس مستقیماً بر مقاومت سیم ها در سیم کشی خودرو تأثیر می گذارد، بنابراین کیفیت و خلوص بالای مس، مقاومت سیم و جریانی را که در سیم کشی خودرو انتقال خواهد داد را کاهش می دهد.

قطر سیم برای سیم کشی خودرو

قطر یک سیم با مقاومت آن در سیم کشی خودرو نسبت معکوس دارد. این بدان معنی است که هرچه اندازه سیم بزرگتر باشد، مقاومت کمتری دارد و بالعکس. نکته مهم در مورد سیم و سیم کشی خودرو ، انتخاب سیم مناسب است. انتخاب سیم مناسب تاثیر زیادی در کاهش اتلاف انرژی در سیم کشی خودرو دارد و مهم است که جریان انتقال در سیم با الزامات قطعه الکتریکی مطابقت داشته باشد.

نکته دیگر این است که سیم کشی خودرو معمولا از پلاستیک ساخته شده است. گاهی اوقات چندین سیم از طریق یک لوله پلاستیکی نرم و منعطف ساخته شده از پلاستیک یا PVC عبور داده می شود تا محافظت حتی بیشتر شود.

مقالات پیشنهادی:‌ صدا دادن چرخ جلومنیفولد دود

رنگ سیم‌ ها در سیم کشی خودرو

طبق یک قانون از پیش تعیین شده، هر رنگ سیم برای عملکرد خاصی در سیم کشی خودرو استفاده می شود، به طوری که در هنگام تعمیر و تعویض قطعات، هر سیم قطعه با سهولت بیشتری در سیم کشی خودرو از طریق رنگ شناسایی می شود. این رنگ ها عبارتند از:

 

  • سیم با رنگ سبز در سیم کشی خودرو (G): این رنگ برای سیم هایی در سیم کشی خودرو است که از فیوز به مدار باتری و مصرف کننده متصل می شوند. علاوه بر این، رنگ سبز مربوط به قدرت اصلی راهنما، (سبز و سفید) راهنمای راست، (سبز و آبی) راهنمای چپ، (سبز و بنفش) چراغ ترمز، (سبز و قهوه ای) نور معکوس است.

 

  • سیم با رنگ سفید در سیم کشی خودرو (W): سیم متصل به کویل، چراغ روغن و چراغ های هشدار را نشان می دهد.
  • سیم با رنگ آبی (U) در سیم کشی خودر برای چراغ های جلوی بزرگ است که مشخصه آنها مسیر سفید در نور زیاد و مسیر قرمز در نور کم است.
  • سیم با رنگ قرمزدر سیم کشی خودرو (R): برای چراغ های کوچک جلو و عقب است.
  • سیم با رنگ زرد (Y): در سیم کشی خودرو محل اتصال دینام و جعبه فیوز و همچنین سیم چراغ شارژ با این رنگ مشخص شده است.

به خاطر داشته باشید که نمی توان گفت که این رنگ ها در تمام سیم کشی  خودرو و تمامی سیستم های قدیمی و جدید  ثابت هستند، اما این قانون تقریباً در همه خودروسازان برای طراحی و اجرای سیستم سیم کشی خودرو ثابت است.

 

 اتصالات در سیم کشی خودرو

اتصال یا سوکت که سومین قسمت مهم در سیم کشی خودرو است به عنوان رابط کاربری کابل شناخته می شود. یعنی بدون اتصال یا پریز جریان به مصرف کننده نمی رسد. یکی دیگر از اهمیت های این نوع اتصال در سیم کشی خودرو ، نقش آن در ایمن سازی کابل ها و فیوزها است.

تعمیر کابل بدون پریز غیرممکن است. زیرا نمی توان قسمتی از جریان را که سیم پیچ از آن عبور می کند یا هدایت می شود بدون اتصال تغییر داد. همچنین سوکت ها در سیم کشی خودرو باید ضد آب و ضد زنگ بوده و دارای اتصالات الکتریکی مناسب باشد. چهار جزء اصلی یک کانکتور شامل پوسته، پین، نگهدارنده پین ​​و واشر عایق است.

سوکت برای سیم کشی خودرو

بدنه سوکت در سیم کشی خودرو از دو قسمت مجزا تشکیل شده که توسط یک براکت اتصال به بدنه آن متصل می شود . این پوسته که پین‌ها و نگهدارنده‌های آن‌ها را در خود جای می‌دهد ، دارای برجستگی‌های مخصوصی برای قرار دادن و بستن این قطعات است.

روی آن شیار مخصوص سیم کشی خودرو تعبیه شده است . واشر از ورود آب به داخل محفظه جلوگیری می کند و سیم ها نیز محل اتصال دو سر سیم ها هستند.

 

فیوزها در سیم کشی خودرو

وظیفه اصلی فیوزها در سیم کشی خودرو محافظت از سیم های متصل به آنها است. بنابراین، هنگامی که جریان از سیم در سیم کشی خودرو عبور می کند. اگر از مقاومت بیشتر برخوردار باشد ، فیوز منفجر می شود و جریان را قطع می کند .

این از سیم محافظت می کند و از آسیب محافظت می کند . فیوزهای خودرو از دو صفحه فلزی تشکیل شده و از داخل توسط یک رابط پلاستیکی و یک سیم خودرو به یکدیگر متصل می شوند . این سیم در سیم کشی خودرو  کلید از سیم انعطاف پذیر ساخته شده و مقاومت بالایی ندارد.

بنابراین در صورت افزایش جریان و افزایش دما، ذوب و اتصال ورق ها قطع می شود.. فیوزها بر روی یک پنل مخصوص در سیم کشی خودرو نصب می شوند.

 

کلام آخر در مورد سیم کشی خودرو

مشکلات سیم کشی خودرو مشکلات پیچیده ای هستند و برای رفع آنها باید زمان و هزینه زیادی صرف کنید و بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات سیم کشی این است که به طور مداوم قطعات الکتریکی را چک کنید و در صورت کار نکردن آنها را تعویض کنید. برای بررسی سیم کشی خودرو می توانید از ابزارهای مختلفی که برای عیب یابی وجود دارد استفاده کنید.

یکی از بهترین راه های بررسی و چک سیستم سیم کشی خودرو مراجعه به مرکز تخصصی سیم کشی خودرو امداد خودرو در تهران 021 است که از متخصصین زبده در رابطه با سیم کشی خودرو برخودار بوده و خدمات تخصصی کاملی را در این رابطه به شما ارائه می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *