روغن سوزی خودرو - دلیل روغن سوزی ماشین

روغن سوزی ماشین

به این صفحه امتیاز دهید post

روغن سوزی ماشین

اگر متوجه شدید که موتور خودرو شما درگیر روغن سوزی شده است باید به مرور زمان ریشه مشکل را پیدا کنید. گاهی اوقات روغن سوزی ماشین یک مشکل جزئی است که به راحتی قابل حل است یا می تواند مشکل جدی تری باشد که به متخصص نیاز دارد.

روغن سوزی ماشین - دلیل روغن سوزی خودرو

در برخی موارد می بینیم که خودرو برای رفع مشکل روغن سوزی ماشین نیاز به تعمیرات گران قیمت دارد. در چنین شرایطی ممکن است هزینه آنقدر افزایش یابد که بهتر است به جای تعمیر، خودرو را بفروشید و خودروی جدیدی بخرید.

با جدی گرفتن این موضوع و تشخیص هر چه سریعتر مشکل روغن سوزی ماشین ، هزینه های گزاف و تعمیرات احتمالی را کاهش دهید.

روغن سوزی ماشین به چه معناست؟

به این نکته توجه کنید که روغن موتور باید همیشه در موتور وجود داشته باشد . فرض کنید یک واشر یا پیچ در معرض حرارت شدید یا سایش بیش از حد قرار می گیرد که در این صورت نشت روغن و روغن ریزی رخ می دهد.

این نشت باعث می شود روغن موتور از موتور خارج شده و به سایر قسمت های بسیار داغ موتور برود. روغن سوزی ماشین پدیده ای در موتور خودرو است که در آن روغن داخل موتور خودرو با روغن موجود در سیلندر می سوزد و دود زیادی تولید می کند.

این پدیده به تدریج سطح روغن موتور خودرو را پایین می آورد. اصولاً روغن سوزی ماشین به سوختن روغن موتور در اثر مخلوط شدن با روغن در سیلندر گفته می شود. در این حالت از روغن سوزی ماشین دود آبی از دود خارج می شود.

میزان مصرف استاندارد روغن برای روغن سوزی ماشین

وقتی درک درستی از مصرف معمولی روغن در خودرو داشته باشیم، می‌توانیم به پاسخ درستی به این سوال برسیم که چرا یک خودرو اینقدر روغن می‌سوزاند؟ یکی از روش های تشخیص روغن سوزی ماشین این است که بتوانیم میزان مصرف استاندارد روغن موتور را بررسی نماییم.

روغن های جدید و روغن سوزی ماشین

خودروهای مدرن از روغن موتور سبک تری نسبت به خودروهای قدیمی استفاده می کنند. با وجود این که روغن های رقیق شده باعث بهبود مصرف سوخت و کاهش اصطکاک می شوند، این نوع محلول ها می توانند مشکلاتی را ایجاد کرده و به راحتی باعث نشت روغن از ماسک گاز شوند.

در آخر موجب روغن سوزی ماشین نیز گردند.این بدان معناست که بسیاری از تولید کنندگان به مالکان این موضوع را گوشزد کرده اند که حتی رانندگی معمولی منجر به مصرف بالای روغن موتور می شود. اگر صاحب یکی از این خودروها هستید، دفترچه راهنمای خودرو به شما می گوید که باید به طور منظم چند لیتر روغن اضافه کنید.

با امداد خودرو در تهران همراه باشید تا در ادامه اطلاعات کامل تری را در مورد روغن سوزی ماشین بدست آورید.

 دلایل روغن سوزی خودرو چیست ؟

دلایل مختلفی برای روغن سوزی ماشین وجود دارد:

تاثیر نشتی روغن در روغن سوزی ماشین

همانطور که گفته شد علت اصلی روغن سوزی ماشین نشت روغن موتور است. هنگامی که روغن موتور در معرض دمای بسیار بالا قرار می گیرد، بوی روغن سخته در اطراف پخش خواهد شد.

اگر نشتی علت مشکل روغن سوزی ماشین باشد، قطعاً با باز کردن کاپوت بوی آن را حس خواهید کرد که دلیلش نشت روغن و سوختن آن بر اسر تماس با قطعات و مکانهای داغ موتور است.

خرابی موتور داخلی و روغن سوزی ماشین

گاهی اوقات نقصی در قسمت داخلی موتور به وجود می آید که باعث روغن سوزی ماشین می شود و بوی روغن سوخته به مشام خواهد رسید.

خرابی رینگ پیستون یا واشر سرسیلندر در روغن سوزی ماشین

اگر رینگ روغن پیستون شکسته، خم شده یا ضعیف باشد، توانایی آن در جمع آوری روغن روی دیواره سیلندر کاهش می یابد و از ورود روغن به سر پیستون جلوگیری می کند.

این آسیب منجر به ورود سوخت به منطقه احتراق و سوختن آن و در نتیجه درگیر شدن با مشکل روغن سوزی ماشین خواهد شد. در این حالت روغن در کناره های سیلندر باقی می ماند و با بنزین یا سوخت دیگر سوزانده می شود.

تاثیر خرابی پیچ و مهره و واشر درب سوپاپ در روغن سوزی ماشین

وظیفه سوپاپ ها تامین عملکرد صحیح و روان موتور است. سوپاپ های ورودی باعث ورود مخلوط سوخت و هوا به داخل سیلندرها و سوپاپ های اگزوز باعث خروج گازهای سوخته اضافی از سیلندرها می شود. اگر موتور شما قدیمی یا فرسوده است، سوپاپ ها و قطعات مربوطه ممکن است معیوب باشند.

این مشکل می تواند باعث ورود روغن به محفظه احتراق و روغن سوزی ماشین شود.

در این حالت وقتی ماشین را روشن می کنید، می توانید دود آبی رنگی را مشاهده کنید که از لوله اگزوز که به دلیل روغن سوزی ماشین ایجاد شده است خارج می شود.

روغن سوزی ماشین را چگونه تشخیص دهیم ؟

برای تشخیص روغن سوزی ماشین شما نیازی به انجام کار سخت یا عجیبی ندارید. علائم روغن سوزی ماشین از قرار موارد زیر است :

احساس بو در هنگام روغن سوزی ماشین

یکی از بزرگترین علائم روغن سوزی ماشین بوی بد آن است. در خودرویی که در حال سوختن روغن ناشی از نشت روغن است، معمولاً قبل از دیدن دود بوی روغن در حال سوختن را متوجه خواهید شد.

دود متمایل به آبی در روغن سوزی ماشین

اگر چه بو اول می آید، اما معمولاً هنگام روغن سوزی ماشین خود دود خواهید دید . این دود با روشن شدن موتور تولید می شود و به رنگ آبی است.

 

در هنگام شتاب گیری خودرو به وجود دود توجه کنید، زیرا این نشان دهنده آسیب به رینگ های پیستون است. از سوی دیگر، اگر در هنگام کاهش سرعت دود بیش از حد تولید شود، ممکن است آب بند سوپاپ در سرسیلندر موتور آسیب ببیند  که یکی دیگر از دلایل  نشانه های روغن سوزی ماشین است.

شیوه جلوگیری از روغن سوزی ماشین

برای جلوگیری از روغن سوزی ماشی ، موارد زیر باید با دقت انجام شود:

غلظت روغن موتور را هر ماه بررسی کنید یا برای بررسی موتور خودرو خود به مرکز تعویض روغن مراجعه کنید که یکی از بهترین شیوه های جلوگیری از روغن سوزی ماشین است.

 

روغن موتور خودرو خود را با توجه به مسافت پیموده شده، وضعیت و مدل توصیه شده توسط تعمیرکار مجرب به موقع تعویض کنید تا از بی کیفیت شدن روغن و ابتلا به روغن سوزی ماشین جلوگیری کنید.

موتور ماشین خود را سالی یکبار چک کنید تا در صورت وجود علائم و دلایل و ایرادات کوچک که میتوانند باعث بروز روغن سوزی ماشین شما شوند و باشند ، آنها را تعمیر کرده تا بعدها با هزینه های هنگفت برای تعمیر روغن سوزی ماشین مجبور به تعمیر نباشید.

 

تنها با رعایت موارد فوق می توانید از روغن سوزی ماشین خود جلوگیری کنید. البته دریچه گاز اضافی طولانی مدت در دنده نامناسب و استرس موتور نیز می تواند باعث روغن سوزی ماشین شود.

شیوه تعمیر، رفع یا برطرف کردن روغن سوزی ماشین چیست؟

البته برای تعمیر روغن سوزی ماشین باید به یک مکانیک ( مکانیک سیار ) مطمئن مراجعه کنید. اقدامات انجام شده در این مورد عبارتند از:

باز کردن و پیاده کردن موتور

تراشکاری سرسیلندر از قسمت سوپاپ‌ها یا تعویض سیلندر موتور

تعویض رینگ پیستون یا تعمیر آن ( هرچند تعویض شود بسیار بهتر است )

تعویض روغن

آب‌بندی سرسیلندر و سیلندر و کارتل

 

نکته مهم در باره روغن سوزی ماشین

آیا روغن سوزی ماشین می‌تواند بر دیگر بخش‌های خودرو تاثیر داشته باشد، یا به آنها آسیب برساند؟ اگر این اتفاق افتاد و متوجه آن نشدید، باید منتظر مشکل در بخش‌های بعدی باشید. به شما عزیزان توصیه می کنیم در صورت مشاهده روغن سوزی ماشین سریعا با مکانیک تماس بگیرید.

نادیده گرفتن علائم روغن سوزی ماشین در موتور خودرو و یا در صورت اطمینان از روغن سوزی ماشین، می تواند منجر به خرابی بسیاری از قطعات از جمله موارد زیر شود:

  • خرابی میل لنگ
  • گرمایش و ذوب کلیه اتصالات غیر فلزی در موتور بر اثر روغن سوزی ماشین
  • خرابی پیستون به دلیل روغن سوزی ماشین
  • خرابی سیلندر به خاطر روغن سوزی ماشین
  • و…

 

همیشه افراد با مهارت و با تجربه را برای انجام سرویس های دوره ای وسیله و رفع روغن سوزی ماشین خود نقلیه خود معرفی کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *