دلایل روغن سوزی موتور

به این صفحه امتیاز دهید post

مراقبت از موتور خودرو یک امر ضروری است و می توان گفت ساده ترین راه برای انجام این کار تعویض منظم روغن باشد . روغن موتور مایه حیات ماشین شماست – بدون آن، موتور از کار می افتد.  توصیه دوستانه ما این است که از تعویض منظم روغن غافل نشوید و از خرابی فاجعه بار موتور خودداری نمایید، چرا که روغن کثسف و سوخته جزء اصلی دلایل روغن سوزی موتور خودرو می باشد. خبر خوب این است که تعویض منظم روغن ارزان، سریع است و حتی می توانید خودتان این کار را انجام دهید.

نقش اصلی روغن موتور روانکاری قطعات متحرک موتور است. روغن باعث می شود قطعات به خوبی کار کنند و در عین حال اصطکاک و سایش اجزای موتور را به حداقل می رساند. همچنین قبل از اینکه روغن از طریق هوا در مخزن خنک شود، گرما را از اجزای موتور روغن کاری شده دور می کند .

این کار را از طریق سیستم روغن خودروی شما انجام می دهد که از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 • مخزن روغن : جایی که روغن در آن ذخیره می شود
 • گالری روغن : انتقال روغن از طریق موتور
 • پمپ روغن : روغن را در حرکت نگه می دارد
 • فیلتر روغن : قبل از پمپاژ روغن از داخل موتور، ناخالصی ها را از روغن پاک می کند

علاوه بر این، روغن موتور همچنین دارای چندین ترکیب شیمیایی است که عملکرد آن را بهبود می بخشد و با حذف ناخالصی ها به تمیز نگه داشتن موتور کمک می کند.

مواد افزودنی رایج موجود در روغن موتور عبارتند از:

 • مهارکننده های کف برای جلوگیری از تشکیل کف و حباب در روغن
 • بازدارنده های خوردگی برای محافظت در برابر زنگ زدگی با تشکیل یک لایه محافظ
 • ضد یخ برای بهبود سیالیت روغن در دماهای سرد
 • پخش کننده ها/آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از تشکیل و تجمع ناخالصی ها روی قطعات موتور
 • مواد ضد سایش برای کمک به روانکاری فوری هنگام روشن شدن موتور و به حداقل رساندن سایش در قطعات موتور که به ویژه در معرض آسیب هستند.
 • بهبود دهنده های شاخص ویسکوزیته برای افزایش عملکرد روغن در دماهای شدید

پنج عملکرد روغن موتور

 • روغن موتور: همانطور که روغن موتور به داخل موتور پمپ می شود، قسمت های داخلی متحرک آن را روغن کاری می کند و یک لایه لغزنده نازک روی سطح باقی می گذارد. این کار با به حداقل رساندن تماس بین اجزای موتور اصطکاک را کاهش می دهد. این امر باعث کاهش سایش موتور و برای قطعات موتور، افزایش عمر مفید می شود.
 • آلاینده ها را حذف می کند: هر بار که موتور کار می کند محصولات جانبی و آلاینده هایی مانند ذرات فلزی، رسوبات دوده، اسیدها و گرد و غبار و کثیفی ایجاد می کند که می تواند باعث خرابی موتور شود. همانطور که روغن موتور در گردش است، این آلاینده ها را در خود معلق می کند و از تماس آنها با اجزای موتور و ایجاد آسیب جلوگیری می کند. این به دلیل پخش کننده هایی است که در هنگام تولید به روغن موتور اضافه می شود و به آن توانایی تعلیق اجباری و حفظ تمیزی داخلی موتور را می دهد.
 • دمای موتور را ثابت نگه می دارد: پس از روشن شدن موتور، گرم می شود و یکی از وظایف روغن موتور این است که این گرما را از بین ببرد و به جای دیگری منتقل کند. در واقع، روغن موتور تا 40 درصد از فرآیند خنک سازی موتور را بر عهده دارد. همچنین دما را ثابت نگه می دارد زیرا بر روی سطوح خنک تر از دمای معمولی 230 تا 260 درجه فارنهایت جریان می یابد. سپس گرما در مخزن روغن یا در صورت تعبیه خنک کننده روغن پخش می شود.
 • از خوردگی جلوگیری می کند: در حالی که موتور به طور معمول کار می کند، یک پوشش روغن مانعی بین اجزا تشکیل می دهد تا از آنها محافظت کند و از خوردگی جلوگیری کند. روغن موتورهای مدرن همچنین دارای مواد افزودنی هستند که از نظر شیمیایی خوردگی را خنثی می کنند.
 • عملکرد موتور را بهینه می‌کند: سطوح فلزی به سختی صاف می‌شوند، مخصوصاً وقتی صحبت از قطعات متحرک باشد. برای جلوگیری از نشتی و از دست دادن عملکرد موتور، روغن موتور فضاهای میکروسکوپی بین پیستون و سیلندر را می‌بندد تا عملکرد موتور را بهینه کند.

اگر تعویض روغن نکنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر به سختی وقت یا هزینه دارید، از تعویض روغن خودداری کنید. اما تعویض نکردن روغن موتور یکی از بدترین کارهایی است که می توانید برای موتور خودرو خود انجام دهید. همچنین می تواند منجر به برخی عواقب گران قیمت شود .

اولین مشکلی که با آن مواجه خواهید شد این است که زباله و آلودگی در کل موتور شما رسوب می کند. روغن شما موتور را با جمع کردن کثیفی تمیز نگه می دارد و هر چیز دیگری که نباید وجود داشته باشد آن را از طریق فیلتر روغن فیلتر می کند. هنگامی که فیلتر روغن با آلاینده‌ها مسدود می‌شود، روغن کثیف از داخل موتور بازگردانده می‌شود.

دلایل روغن سوزی موتور

با تجمع آلاینده ها ، روغن ساینده می شود و هر بار که در موتور می چرخد، ذرات بیشتری را جمع می کند. با گذشت زمان، روغن آلوده قطعات موتور را فرسوده می‌کند و موتور باید سخت‌تر کار کند تا لجن‌هایی که زمانی روغن شما حرکت می‌کرد، حفظ کند.

آیا ماشین بدون روغن موتور می تواند کار کند؟

موتورها برای مصرف روغن طراحی شده اند. با بالا رفتن سن خودرو، مصرف روغن موضوعی بیشتر می شود. اگر روغن شما خیلی کم باشد، ممکن است وسیله نقلیه شما در معرض خطر داغ شدن بیش از حد باشد، زیرا بخشی از نقش روغن کمک به حذف گرما از قطعات متحرک است. این می تواند منجر به دمیدن واشر سر یا تاب برداشتن قسمت های داخلی موتور شود – مشکلات جدی و گران قیمت برای تعمیر.دلایل روغن سوزی موتور

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *