دلایل جوش آوردن خودرو

به این صفحه امتیاز دهید post

دلایل جوش آوردن خودرو را برخی از رانندگان به اشتباه فکر می کنند که گرم شدن بیش از حد موتور فقط در هوای گرم باعث جوش آوردن موتور خودرو می شود ، اما باید گفت موتور حتی در زمستان که دما زیر صفر هست نیز، در حال جوشیدن است.

این به دمای محیط بستگی ندارد، بلکه به نقص موتور بستگی دارد. رایج ترین دلیلی که موتور در حال جوشیدن است، پمپ آب است. اگر معیوب باشد، مایع خنک‌کننده نمی تواند در سیستم گردش کند، به این معنی که خنک‌سازی اتفاق نمی‌افتد … این موتور به جوش می‌آید.

تنها سوالی که باقی می ماند این است که اگر متوجه شدید که موتور در حال جوشیدن است ،  چه کار باید بکنید … ابتدا باید فوراً رانندگی را متوقف کنید و ماشین را در جایی کنار جاده قرار دهید. سپس موتور خاموش می شود و درب آن باز می شود. نباید عجله کنید و درب مخزن انبساط را باز کنید، زیرا مایع داغ است و می تواند از طریق گردن شروع به ریختن کند یا به صورت پاشیده شود که می تواند منجر به سوختگی شود. حتما می بایست پس از خنک شدن موتور ، سطح آن را بررسی کنید و در صورت لزوم مایع خنک کننده و در نبود آن آب معمولی اضافه کنید. بلافاصله آب اضافه نکنید.

 

چگونه تشخیص دهیم؟

 • دمای معمولی موتور 95-105 درجه سانتیگراد است، در حالی که فلش نشانگر دما باید در مرکز بخش باشد. از آنجایی که دمای کارکرد موتور بالاست، سعی نکنید آن را با لمس تشخیص دهید. اولین کاری که می توان انجام داد اگر فلش دما به طور ناگهانی به بخش قرمز تغییر مکان داد این است که موتور ماشین شما جوش کرده. اما این تنها راهی است که گاهی اوقات می توان جلوی گرم شدن بیش از حد موتور را گرفت.
 • اگر موتور بیش از حد گرم شود و شما به حرکت خود ادامه دهید، باید بیش از دو یا سه کیلومتر به تعمیر اساسی برسید. در خودروهای دارای داشبورد الکترونیکی با LED یا نشانگر تخلیه گاز و همچنین دارای کریستال های مایع، یک نقص ذاتی در هر سیستم الکترونیکی پیچیده دیگری است: خوانش ها به طور ناگهانی در یک جهت یا جهت دیگر تغییر می کنند. کاملاً منطقی است که دمای موتور نمی تواند فوراً تغییر کند ، بنابراین در چنین مواردی به دنبال نقص در الکترونیک باشید. و اکنون به طور خلاصه در مورد دلایل اصلی منجر به جوش: شکستگی (کشش ضعیف) تسمه محرک فن و درایو پمپ خنک کننده (شایع ترین علت).
 • خرابی فن خنک کننده رادیاتور یا اغلب سنسور فعال سازی فن الکتریکی. نشتی در سیستم خنک کننده: رادیاتور سوراخ شده است، شکاف در لوله های رادیاتور، شل بودن اتصال لوله ها، نشتی از بلوک موتور، ترک، اغلب، یک پلاگین بلوک (خوردگی). قسمت بیرونی رادیاتور کثیف یا با اشیاء خارجی (گاهی اوقات کیسه یا مقوا) پوشیده شده است.
 •   لوله های رادیاتور مبدل حرارتی در داخل با زنگ زدگی و رسوب (استفاده طولانی مدت از آب لوله کشی) و گاهی اوقات با آب بندی شکاف در رادیاتور محکم بسته شده است.
 • امکان دارد ترموستات بسته باشد. پمپ سیستم خنک کننده (پمپ) معیوب است.
 • پروانه پمپ خراب است، آب بندی روغن آسیب دیده است (پمپ نشتی دارد).
 • واشر زیر سر بلوک موتور سوراخ شده است. ترک در سر بلوک کانال سیستم خنک کننده. سر بلوک موتور در اثر گرم شدن بیش از حد تغییر شکل می دهد، در نتیجه شکافی بین سر و بلوک ظاهر می شود.
 • کوپلینگ مایع درایو فن معیوب است.
 • گیربکس اتوماتیک معیوب است (دیسک ها می لغزند یا سطح روغن گیربکس ناکافی است ). از آنجایی که گرمای بیش از حد موتور تقریباً همیشه در نهایت منجر به خرابی واشر می شود، ما شروع به بررسی علل گرم شدن بیش از حد آن خواهیم کرد. برای همه خودروهای مدرن سرها از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده است، بسیار سبک و به اندازه کافی قوی است، همچنین دمای عملیاتی را با سیستم خنک کننده نوع آب به خوبی تحمل می کند، اما دمای کار بیش از حد برای آن غیرقابل قبول است (به یاد داشته باشید اتوهای آلومینیومی بیش از حد گرم شده اند. ). دلایل جوش آوردن خودرو در اثر گرمای بیش از حد، سر در تمام جهات تغییر شکل می دهد و واشر آن دیگر قادر به پذیرش تغییر شکل و مهار فشار داخل سیلندرها نیست. در نتیجه، گازهای داغ در جریان های نازک تحت فشار وارد ژاکت سیستم خنک کننده شده و خیلی سریع مایع خنک کننده را گرم می کند که به نوبه خود منجر به گرمای بیش از حد می شود، خنک کننده با گرم شدن منبسط می شود و به مخزن انبساط پرتاب می شود . علاوه بر این، در جاده، زیرا گازهای خارج شده از سیلندرها به این امر کمک می کند. در نتیجه در مدت زمان بسیار کوتاهی سیستم خنک کننده بدون مایع و موتور بدون خنک کننده باقی می ماند. علائم غیر مستقیم خرابی واشر موتور عبارتند از: از دست دادن قدرت، موتور “کشش نمی کند”، بیش از حد گرم می شود و از لوله اگزوز – بخار فراوان.
 • کمبود مداوم مایع خنک کننده در رادیاتور، احتمالاً افزایش سطح روغن در میل لنگ موتور. در همان زمان، می توانید روی میله اندازه گیری متوجه شوید که رنگ روغن در میل لنگ زرد شده است. روی شمع های پرکننده روغن سطح داخلی همان آثار زرد کره زده شده با آب. و همچنین، حتی زمانی که موتور هنوز گرم نشده است، حباب هایی در رادیاتور مشاهده می شود، البته اگر ابتدا دوشاخه را جدا کنید. اگر بخشی از واشر بین کانال تامین روغن و سیلندر کار از بین برود، یک ستون آبی متمایل به روغن سوخته از لوله اگزوز مشاهده می شود.
 • حداکثر تغییر شکل سر بلوک هنگام گرم شدن بیش از حد موتور در بالای سیلندرها و همچنین در مکان های عبور گازهای خروجی در صفحه اتصال منیفولد اگزوز رخ می دهد. اگر عیب واشر زیر سر بلوک به موقع برطرف نشود، مخلوط کردن مداوم مایع خنک کننده با روغن منجر به خرابی شاتون و یاتاقان های اصلی می شود. موتور گیر می کند و نیاز به تعمیر کامل دارد …
 • اگر هنگام گرم شدن بیش از حد، آب سرد اضافه کنید ، در اثر افت شدید دما در بلوک موتور، ممکن است دیواره سیلندر ترکیده شود. ریزترک ها تشکیل می شوند. چنین سیلندری دیگر قابل تعمیر نیست. هنگام تعویض واشر، توجه ویژه ای داشته باشید چرا که یکی از مهمترین دلایل جوش آوردن خودرو می باشد. نباید هیچ گونه بریدگی از گازهای خروجی و همچنین باقی مانده از مواد واشر داشته باشد. محل های تماس بلوک سیلندر و سر آن پس از برداشتن واشر باید کاملاً از بقایای الیاف واشر و رسوبات کربن روغن تمیز شود. سپس شروع به بررسی هندسه بلوک سر می کنیم.
 • پس از مونتاژ نهایی موتور، آن را با روغن موتور تازه و مایع خنک کننده جدید داخل رادیاتور پر کنید. موتور را به مدت 20-30 دقیقه روشن می کنیم، پس از آن خاموش می کنیم، روغن و مایع خنک کننده را تعویض می کنیم و در فیلتر تصفیه روغن اجباری قرار می دهیم. تعویض شیلنگ ها تنها در صورتی امکان پذیر است که از قبل با این عملیات آشنایی داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *