ضد یخ خودرو | ضد یخ ماشین

تعویض ضد یخ

به این صفحه امتیاز دهید post

ضد یخ

ضد یخ یکی از اجزای جدا ناپذیر هر خودرویی است و استفاده از آن فواید بسیاری را به همراه دارد. این مایعات جادویی عملکرد خودرو را بهبود می بخشد و عمر موتور را افزایش می دهد. خودرو معمولاً هر 6 ماه تا 1 سال نیاز به تعویض ضدیخ دارد که اصلاً سخت نیست و نیاز به ابزار خاصی ندارد. تعویض ضدیخ خودرو در برخی خودروها متفاوت است و راه و روش خاصی می طلبد.

تعویض ضد یخ خودرو چگونه است

تعویض ضد یخ خودرو چگونه است

اگر نمی دانید چگونه ضد یخ خودرو خود را تعویض کنید، این مقاله وبلاگ امداد خودرو در تهران درمورد ضد یخ را دنبال کنید تا با نحوه تعویض ضدیخ ماشین خود آشنا شوید.

ضدیخ چیست ؟

بهتر است قبل از تعویض ضد یخ خودرو یا خرید ضد یخ مناسب اطلاعاتی در مورد این مایع کسب کنید تا بیشتر در مورد آن بدانید. این مایع در زمستان ضد یخ و در تابستان ضد جوش است و در خودرو کارکرد مضاعف را انجام می دهد.

این مایع نقطه جوش و نقطه انجماد را تا بالاترین حد ممکن بالا می برد که از آسیب دیدن خودرو جلوگیری می کند. ضد یخ داخل رادیاتور ریخته می شود و از طریق سیستم لوله به قسمت های مختلف خودرو می گذرد. ضد یخ در رنگ های سبز، قرمز، آبی یا نارنجی تولید می شود و در تولید آنها از اتیلن گلیکول استفاده می شود.

مقالات پیشنهادی : بوی بد بنزین در خودرو

تعویض ضد یخ چگونه انجام می‌شود ؟

اگر نمیدانید که تعویض ضد یخ خودرو چگونه انجام می‌شود، پیشنهاد می کنیم ابتدا به تمیرگاه ها مراجعه کنید و بعد از دیدن دست مکانیک و اطلاع از مراحل تعویض ضد یخ خودرو، دفعه بعد خودتان این کار را انجام دهید. اگر بنا به دلایلی نمی خواهید این کار را انجام دهید، می توانید برای تعویض ضد یخ ماشین به مراحل زیر مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که این ماده، یک ماده شیمیایی است و هنگام استفاده از آن باید بسیار مراقب باشید و به شما پیشنهاد می کنیم در حین این کار از دستکش استفاده کنید.

1. تخلیه مواد ( تعویض ضد یخ خودرو )

این مرحله از تعویض ضد یخ خودرو ساده است و نیازی به ابزار خاصی نخواهد بود. تخلیه رادیاتور با پیچ اتفاق می‌افتد که تمام آب رادیاتور را تخلیه می کند، اما مقداری باقیمانده در شیلنگ های رادیاتور باقی می ماند. برای خارج کردن رادیاتور، دمای این قسمت باید سرد یا نزدیک به انجماد باشد تا مشکلی ایجاد نشود.

در پایین رادیاتور شیر T قرار دارد که یک شیر تخلیه است. برای شروع رسوب یک ظرف حداقل 20 لیتری قرار دهید و سعی کنید آن را زیر بشکه قرار دهید تا محیط را آلوده نکند. دریچه را باز کنید و صبر کنید تا تمام آب تخلیه شود. وقتی کار تمام شد، شیر را ببندید.

2. تخلیه ضد یخ باقیمانده

باز کردن دریچه تخلیه فقط ضد یخ رادیاتور را تخلیه می کند و 3-4 لیتر ضد یخ در لوله ها و محفظه موتور باقی می ماند که باید از سیستم ماشین تخلیه شود. برای شروع یک ظرف 2-4 لیتری بردارید و شیر تخلیه T شکل زیر رادیاتور را باز کنید. سپس در رادیاتور را باز کرده و ماشین را روشن کنید.

شروع به تخلیه آب از رادیاتور کنید تا زمانی که آب خارج شده از شیلنگ تخلیه صاف شود. مراقب جمع آوری ضد یخ اضافی از لوله تخلیه باشید تا از آلودگی و آسیب محیطی جلوگیری کنید. هنگام کار مراقب باشید که از دستکش استفاده کنید زیرا ضد یخ مایعی اسیدی است و تماس آن با پوست خطرناک است.

3. ریختن ضد یخ جدید

این مرحله بسیار آسان است، اما برای آسیب نرسیدن به خودرو به خودرو باید چند نکته را در نظر گرفت. برای شروع، ماشین را خاموش کنید و تمام دریچه های تخلیه را ببندید. شروع به ریختن مخلوط آب و ضد یخ در محفظه رادیاتور کنید تا ببینید که محفظه کاملا پر شده است.

ضد یخ به دلیل غلظت بالا و مضرات استفاده از فرم خالص آن باید با آب مخلوط شود تا مایعی که برای استفاده تولید شده به دست آید. معمولا برای خودروها از نسبت نصف نصف استفاده می شود تا رادیاتور و موتور به درستی کار کنند. برای مخلوط کردن ضدیخ و آب، بهتر است ابتدا آب را بجوشانید و سپس آن را با ضدیخ مخلوط کنید.

4. بررسی نهایی

برای اینکه بدانید مراحل قبلی را به درستی انجام داده اید، خودرو را روشن کنید تا ضد یخ خودرو در سیستم لوله کشی خودرو جریان یابد. معمولا سطح ضد یخ بعد از چند دقیقه کاهش می یابد و بهتر است مقدار بیشتری ضد یخ به رادیاتور اضافه کنید.

شاید بعد از مدتی دمای موتور شروع به بالا رفتن و داغ شدن کند که با افزودن ضد یخ دوباره مشکل حل می شود. اگر تمام مراحل را بررسی کنید و مشکل حل شد، می توانید درب رادیاتور را ببندید و از ماشین استفاده کنید.

نکات مهم برای تعویض ضدیخ ماشین

اگر ضد یخ ماشین بوی بدی بدهد به این معنی است که خراب شده است

مخلوط کردن ضدیخ و آب باید با آب دیونیزه یا آب با سختی کم انجام شود.

استفاده از ضد یخ به تنهایی باعث آسیب به موتور، رادیاتور و سایر قطعات می شود، بنابراین ترکیب آن با آب ضروری است.

ضدیخ خودرو در رنگ های مختلف با کیفیت ها و کاربردهای متفاوت تولید می شوند.

هر ضدیخ ترکیب متفاوتی دارد و با ترکیبات مختلفی ساخته می شود، بنابراین حتی به ترکیب دو ضد یخ از دو برند فکر نکنید، زیرا عواقب خوبی برای خودرو و سیستم خنک کننده نخواهد داشت.

ضد یخ با کیفیت مقاومت بالایی در برابر اشتعال دارد، بنابراین می توانید برای اطمینان از کیفیت، مقداری ضد یخ بسوزانید.

مخلوط کردن یا رقیق کردن ضدیخ باید طبق دستورالعمل سازنده ضد یخ انجام شود.

باید بدانید که ضد یخ به هیچ وجه کف نمی کند و حباب نمی دهد، بنابراین اگر با این مشکل مواجه شدید توصیه می کنیم لوله اتصال را بررسی کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *