تعمیر جلوبندی و تعلیق

به این صفحه امتیاز دهید post

تعمیر جلوبندی و تعلیق مرتبط است به قسمت زیرین جلوی ماشین، که گفته می شود که مهم ترین و ضروروی ترین قطعات در آنجا می باشد و بودن آن ها بسیار مهم می باشد و اگر یکی از این قطعات نباشد دچار مشکل های جدی و خرج های سنگین می شود که وظیفه تعلیق یا خوش دستی خودرو در چاله ها ، دست انداز ها و پیچ های جاده را بر عهده دارد و آن ها را به خوبی کنترل می کنند.

اگر این قسمت یعنی جلوبندی خراب شود ، تعمیر و حل مشکل این قسمت بر گردن جلوبندی ساز می باشد .

قطعات تشکیل دنده جلوبندی خودرو

1- اکسل

محور مرکزی یک چرخ یا دنده را اکسل می گویند. گاهی مواقع اکسل ممکن است با کمک یک یاتاقان یا بوش در سطح درونی سوراخ دنده یا چرخ در محل خود ثابت بماند تا بدین طریق به دنده یا چرخ اجازه چرخش آزادانه را بدهد

2- سیستم فرمان

در هنگام کارشناسی خودرو توسط کارشناس پایتخت، تمامی قطعات خودرو توسط کارشناس خودرو در محل به طور کامل تست می شود و خیال مشتریان عزیز از خرابی یا عدم خرابی جلوبندی خودرو راحت می شود.

3- سیبک ها

سیبک فرمان قطعه ای است، که علاوه بر متصل کردن چرخ ها به سیستم تعلیق خودرو، با عث چرخیدن چرخ ها هم می شود. این قطعه کروی شکل، باعث چرخش به سه محور مختصاتی، که نتیچه هدایت و فرمان دهی به قسمت جلوی خودرو میشود. همچنین سیبک، باعث خنثی سازی حرکت‌های ناخواسته مثل ورود به یک دست انداز میشود.

سیبک فرمان، از یک طرف به طبق های خودرو و از سوی دیگر به متعلقات چرخ متصل می شود. فرمان خودرو را به هر طرف بچرخد، سیبک نیز چرخ ها را به همان طرف می چرخاند. سیبک ها همواره تحت فشار نیروهای کششی هستند و تلاش می کنند که از میزان اصطکاک به وجود آمده در بین قطعات بکاهند و تحمل بخشی از وزن خودرو بر عهده سیبک است. این قسمت  همیشه برای تعمیر جلوبندی و تعلیق خودرو شما نقش کلیدی را داراست.

4- فنر

فنرها قطعاتی هستند که حالت کشسانی یا ارتجاعی داشته و در اثر فشار نیروی خارجی جمع شده و یا بر عکس کشیده می شود و پس از برداشته شدن فشار، فنر به حالت اولیه خود باز می گردد.

فنرهایی که در خودروها مورد استفاده قرار می گیرند می توانند هم به شکل فیزیکی، گاز یا مایع باشند که به ترتیب به فنرهای مکانیکی، هوایی یا پنوماتیک و روغنی یا هیدرولیک تقسیم می شوند. فنرها هم وظیفه کاهش فشار و ارتعاشات به هنگام رانندگی در مسیرهای ناهموار را بر عهده دارند.

 

5- کمک فنر

کمک فنر قطعه ای است که در محور چرخ ها و نزدیک آن ها نصب می شود تا نوسانات و ارتعاشات حاصل از حرکت خودرو در مسیرهای ناهموار را کاهش داده و کنترل کند.

کمک فنر یک سرش به اتاق خودرو وصل است و سر دیگر کمک فنر به قطعه از سیستم تعلیق وصل است. حرکات فنر باعث افزایش دادن و کاهش دادن طول کمک فنر می شود.

 

6- شغال دست

شغال دست قطعه ای که سیبک فرمان خودرو به آن اتصال دارد و میل کمک و میل فرمان توسط پیچ هایی به شغال دست متصل هستند.

7- سگ دست

سگ دست همانند لولایی است که برای کمک به چرخیدن چرخ بر روی محور فرمان استفاده می شود و بر روی میل سگ دست به چرخش در می آید. وظیفه نگهداری چرخ ها نیز به عهده سگ دست است.

دیسک‌های ترمز و فرمان اتومبیل و اتصالات چرخ‌ها و توپی چرخ به سگدست بسته می شود و در اتومبیل با تعلیق مک فرسون میل کمک نیز به آن متصل می‌شود.

 

8- طبق

ینی ها در واقع بازوهایی هستند که وظیفه آن ها اتصال سیستم تعلیق به شاسی را بر عهده دارند. اتصال سینی ها به شاسی خودرو توسط بوش ها صورت می گیرد و برای اتصال به چرخ خودرو نیز از طریق اتصال کاسه و گوی انجام می شود.تعمیر جلوبندی و تعلیق

9- میل تعادل

میل تعادل در غالب موارد برای افزایش تعادل خودرو و نیز به منظور جلوگیری از چپ شدن خودرو استفاده می شود. این قطعه وظیفه پخش کردن نیرو در بین چرخ ها به هنگام عبور از پیچ ها را بر عهده دارد و از خم شدن خودرو به یک طرف جلوگیری می کند.

 

10- میل موج گیر

این قطعه بین دو سینی پایین نصب می شود. به هنگام حرکت خودرو در پیچ ها اتاق خودرو به سمت بیرون پیچ مایل می شود و در اثر این کار، سینی های پایین حرکت مخالف پیدا می کنند و میله تعادل را می چرخانند و میل تعادل در اثر چرخش از خود مقاومت نشان می دهد که در نتیجه این عمل سخت و سفت شدن سیستم تعلیق خودرو به هنگام پیچیدن خودرو به همراه دارد و در اثر این فرایند اتاق خودرو کم تر کج شده و انحنا پیدا می کند.

تعمیر جلوبندی و تعلیق

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *