سیستم هیدرولیکی

سیستم هیدرولیک و اجزای تشکیل دهندۀ آن

5/5 - (1 امتیاز)

سیستم هیدرولیک و اجزای تشکیل دهندۀ آن

در این بخش می خواهیم دربارۀ سیستم هیدرولیک و اجزای تشکیل دهندۀ آن مطالبی را با شما در میان بگذاریم. در ادامه با ما همراه باشید.

این سیستم، سیستمی بی نظیر می باشند که قادرند در اجرای امور بزرگی به ما کمک نمایند که انجام کارهای جزئی تر از آن با دقتی غیر قابل باور،  برای تعداد زیادی از افراد سخت می باشد.

اهمیتی ندارد که کار کوچک یا بزرگ است ، سیستم هیدرولیک اعضای اساسی برابری را دارا هستند. برای شروع حرکت از بخش های سیستم هیدرولیک استفاده می کنیم.

سیستم های هیدرولیکی در تمامی سیستم های مکانیکی موجود هستند و از انواع گوناگونی از اجزاء استاندارد تولید می شوند. با داشتن اعضای خوب و به معنای واقعی کلمه طراحی شده ،باید لااقل گرما ایجاد نماید (اتلاف انرژی) و با حداقل تعمیر و نگهداری فعالیت داشته باشد.

سیستم هیدرولیکی

سیستم های هیدرولیکی از پمپ  به جهت تحت فشار قرار دادن سیال کار و ایجاد حرکت آن در سیستم استفاده می نماید. بوسیلۀ تعدادی از شیرآلات و شیلنگ ، مایعات هیدرولیکی به مکانیزم کاری خاصی  انتخابی از طرف اپراتور ، ارسال می شود و فشار هیدرولیکی موجود نیرویی را ایجاد می کند که برای انجام کار مورد استفاده قرار می گیرد.

مایعات هیدرولیکی ، مایعاتی هستند که تحت فشار می باشند و نیروی ایجادشده را از پمپ سیستم به دیگر قطعات انتقال می یابد. سیال هیدرولیک روغنی سبک می باشد که چند مادۀ افزودنی را دارا می باشد تا از  ساییدگی و خورده رفتن دیگر اجزا جلوگیری نماید.

سیستم هیدرولیک همگی متشکل از اجزای اساسی یکسانی هستند :
  • موتورهای هیدرولیک
  • پمپ هیدرولیک
  • پمپ هیدرولیک
  • شیلنگ هیدرولیک
  • شیرآلات

مخزن 

مخزن ها، مایعات هیدرولیک را ذخیره سازی می کنند و در مقابل آلودگی ها از آن محافظت می نمایند.

پمپ هیدرولیکی

همۀ سیستم های هیدرولیکی برای فراهم کردن فشار به  پمپ  نیاز دارند. یعنی پمپ ها هیدرولیکی ، انرژی هیدرولیکی ایجاد می نمایند. پمپ ها با اهمیت ترین عضو سیستم ه محسوب می شوند. در پمپ هیدرولیکی، انرژی مکانیکی موجود بر اثر فشردن مایع به انرژی هیدرولیکی انتقال می یابد. پمپ هیدرولیکی با توجه به کاربرد آن امکان دارد یکی از نوع های مختلف می باشد که شامل پمپ های متداول پمپ های پیستونی ، پمپ های پره ای و پمپ های دنده ای می باشند.

 

شیرآلات

شیرآلات نیز برای این نوع سیستم ها بسیار مهم هستند ، زیرا بدون آنها ، مایع با انرژی فعلی هیچ جهتی نخواهد داشت.شیرها ها برای باز و بسته کردن راه های عبور در سیستم کار می کنند تا مایع بتواند به محرک ها برسد.

شیلنگ ها فشار را از پمپ به موتورها منتقل می کنند و شیرآلات فشار را به سمت قطعه صحیح هدایت می کنند.

شیر تخلیه فشار

با افزایش فشار ، بیش از حد تعیین شده ، شیر تخلیه کننده فشار ، فشار سیستم را زیر حداکثر سطح حفظ می کند.شیرهای بسیار دیگری نیز در این سیستم ها وجود دارد از جمله شیرهای کنترل جهت.

فیلترها 

فیلترها یکی دیگر از اجزای مهم در هر یک از  سیستم ها  هستند. همچنین فیلترها از ورود آلاینده ها به سیستم جلوگیری می کنند.

محرک های انرژی

محرک ها اجزای نهایی سیستم های هیدرولیکی می باشند. با کمک آنها ، سیستم های هیدرولیکی قادرند انرژی را از یک قسمت به قسمت دیگر منتقل نمایند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *